Вижте какво военно оборудване оставиха на талибаните американските войници в Афганистан (снимки)
И последните американски войници напуснаха Афганистан в понеделник, оставяйки след себе си скъпо военно оборудване, което талибаните веднага взеха като плячка, пише The Independent.
Лидерите на групировката манифестираха, охранявани от своите специални команди Badri, часове след изтеглянето на последните американски военни от летището в Кабул.
Военноморският генерал Франк Макензи съобщава, че 27 виокопроходими военни джипа “Humvee” и 73 самолета са оставени повредени от войниците и няма да могат да бъдат ползвани от талибаните. По-рано съветникът по сигурността на Белия дом Джейк Съливан обаче заяви, че правителството не разполага “с пълната картина” на изоставената от силите военна техника.
Колко струва войната в Афганистан и какво остава в ръцете на талибаните?
Много от оръжията са били напълно функциониращи преди да попаднат в ръцете на талибаните.
Сред оборудването има шлемове на специалните части, снабдени с уреди за нощно виждане. Стрелкови карабини M4 и M16 и специализирано радиооборудване.
Също така пикапи на компанията Ford и противоминни превозни средства. Хеликоптери UH-60 Black Hawk също са били сред изоставените съоръжения и техника при скоростното изтегляне на контингентите.
Афганистанските военно-въздушни сили твърдят, че оперират със 167 “използваеми” военни самолета. В добавка към тях имат 33 хеликоптера Black Hawk, три самолета C-130 Hercules, 23 леки изстребителя A-19, 33 самолета AC-208, 43 хеликоптера MD-530 и 32 Mi-17 хеликоптера.
Афганистанци трият дигиталната си история заради страхове от злоупотреби на талибаните
Всичкото това оборудване вероятно е попаднало в ръцете на талибаните при повторното им овладяване на страната. Вярва се също така, че те разполагат с уреди за биометрични данни, които биха позволили на групировката акуратно да черпи лични данни и да проследява индивиди.
От 2005 година насам САЩ са похарчили най-малко 18 милиарда долара, за да помогнат на афганистанската армия с „оборудване и транспорт“, се казва в доклада на SIGAR, докато милиарди долари са похарчени за поддръжка и обучение.
Източник: The Independent
Кадри: The Telegraph
Коментари