Рядък вид дърво, преживяло ледената епоха, е застрашено от затоплянето на климата (видео и снимки)
Рядък вид кедрово дърво, което расте от 225 милиона години единствено в Южна Африка, е застрашено от настъпващите климатични промени, пише CNN. Употребата на дървесината е довела до силното намаляване на кедрите, но по-голямото предизвикателство пред оцеляването на вида е засушаването на земята.

Регионален мениджър по опазването на природата се грижи вече от 17 години за спасяването на този вид кедър.
„В следствие на промените всички очакваме покачване на температурите и намаляване на дъждовете”, споделя Рика Дю Плесис.
„Спадът на валежите в тези топли места не позволява на семената да покълнат по естествен начин”, обяснява тя. „А когато покълнат, младите дървета се опитват да оцелеят без вода.”

Зачестилите пожари от високите температури са друг бич за тези дървета.

Според Дю Плесис някога целият регион е бил обрасъл с тези гори, но днес кедрите се срещат само по високите места на планината. Отделни дървета растат между скалите, където водата е съвсем оскъдна. Според нея днес са останали около 13 500 дървета от този вид кедър.

В опит да спаси вида, организацията “Cape Nature” е разработила схема за засаждане на дървета. Това е деликатен процес, който започва с прибиране на семена. След това семената се използват за размножаване на кедрови дървета в разсадници, преди да бъдат засадени на скалистите оголвания, където естествено растат.
Мъж сади по едно дърво на пустинен остров всеки ден в продължение на 37 години (видео и снимки)
“В някои случаи трябва да се изкачим високо в планината”, разказва Дю Плесис. „Няма пътища, така че всичко, от което се нуждаем, трябва да бъде пренесено на ръце. На някои места дори трябва да носим водата, за да поливаме разсада, когато засаждаме. Трудна работа е, но имам всеотдаен екип”, допълва тя.
Учени спасиха цял остров, застрашен от изчезване
Дю Плесис лично е участвала в засаждането на повече от 13 000 дървета. Но борбата за опазването им продължава и след това. Много от фиданките стават жертва на гризачите, а други изгарят в пожарите. Само 10% от дърветата, засадени в пустинята, ще оцелеят, така че се налага непрестанно набавяне на нови разсади.
Източник: CNN
Коментари