Социалните мрежи избухнаха в недоволство срещу мъжкото хоро в Калофер (снимки)
Вълна от недоволство заля социалните мрежи, след като във водите на река Тунджа в Калофер се изви традиционното ледено хоро за Йордановден в разрез с противоепидемичните мерки, пише bTV.
Много потребители призоваха здравните власти да си свършат работата и да глобят всички участници, а някои дори поискаха кметът на града Румен Стоянов да подаде оставка.
Мъжкото хоро в Калофер премина без спазване на мерките, един човек е арестуван (видео)
„Законите са за всички, полицията да се намеси“, призова един от потребителите в “Туитър”.

Друг пък цитира думите на кмета, че калоферци са здрави хора и предложи да ги размножим и разпратим по света, за да спрем пандемията.

Повечето коментари иронизираха обещанията на местната власт, че мерките ще бъдат спазени по време на празника.

Не липсваше и комичният прочит на ситуацията. Един потребител предложи, че леденото хоро е трябвало да се организира със „зелен коридор“ – патриотите над 65 г. танцуват в Тунджа до 10:30 ч., а всички останали – след това. Друг потребител поиска обичаят да се състои по домовете.

Трети предложи участниците да изпишат думата Covid-19 за здраве и берекет. Потребители цитираха и думите на участници в леденото хоро. Имаше и такива, които предложиха на Калофер да бъде наложен пълен локдаун, за да се ограничи разпространението на заразата.
Разбира се, общественото мнение остава разделено дали тази традиция е трябвало да се спази, или не. Не липсват и поддръжници на тезата, че каквото и да става ледено хоро на Йордановден трябва да има.
„Рискът от активности навън е доста нисък“, коментира друг потребител в социалните мрежи. Друг пък коментира, че критикуващите ситуацията в Калофер вероятно са същите, които иначе не носят маски.

Източник: bTV
Снимки: Булфото
Коментари