Щурмът на Капитолия. Какво означават тези знамена и костюми
В сряда във Вашингтон се събраха двете камари на американския Конгрес. Те трябваше да преброят гласовете на електорите, с които победата на Джо Байдън над Доналд Тръмп на президентските избори да бъде официализирана.
Това в крайна сметка се случи, но след часове прекъсване, причина за което станаха размирици и нахлуването на стотици привърженици на Тръмп в сградата на Конгреса, пише Свободна Европа.
Конгресът на САЩ потвърди победата на Джо Байдън след прекъсването заради ексцесиите в Капитолия
Това се случва за първи път от повече от 200 години, като последният случай датира от 1812 г., когато британски войски влизат в сградата и я опожаряват.
Кадрите от нахлуването обиколиха целия свят. На тях хората видяха странни костюми и непознати знамена. Но каква ли символика носят те?
Тълпа от поддръжници на Тръмп нахлу в сградата на Капитолия (видео и снимки)
Още от ранните часове на деня хиляди привърженици на Тръмп започнаха да се събират в близост до сградата на Конгреса. Събитието беше обявено като “Марш за спасението на Америка”. Малко преди обяд пред тях са появи самият президент. Той говори пред тълпата близо час и заяви, че резултатите от изборите няма как да бъдат признати, “когато става въпрос за кражба”. Тръмп редовно повтаря това невярно твърдение, което не беше доказано от нито една институция в САЩ.
След речта на президента тълпата се отправи към сградата на Конгреса, където започнаха и ексцесиите. Редица американски медии съобщиха, че част от привържениците му са споделяли информация в социалните мрежи за това през кои улици да се минава, за да се избегне полицията, а по-късно е писано и това, че се вкарва оръжие в сградата на американския парламент.
Пред сградата, в която се помещават двете камари на американския парламент, се стигна до сблъсъци между протестиращите и полицията. В крайна сметка барикадите и кордонът около сградата бяха преодоляни и привържениците на Тръмп нахлуха в Капитолия.
В сградата се стигна до сблъсъци с охраната, които, по данни на американските медии, са довели и до престрелка, причинила смъртта на една жена.
Тълпата проникна в множество кабинети, включително и в този на третия по сила човек в страната – председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси. Протестиращите оставиха на бюрото бележка, на която беше написано: “Ние няма да се предадем”.
Един от най-запомнящите се фотоси се оказа този на мъж, облечен в кожа и поставил шлем с рога на главата си.
По информация на Бизнесинсайдър това е Джейк Анджели, който е един от лидерите на движението, свързано с конспиративната теория QAnon. Самият той е известен като “Q Shaman” – Q шаман, което обяснява и облеклото му, наподобяващо това на шаман. Сред проникналите в Капитолия бяха забелязани и други, носещи символи, свързани с QAnon. В конспирацията се твърди, че Тръмп се бори с представители на “дълбоката държава”, ръководена от Хилари Клинтън и други демократи, целящи да поробят хората и свързани със сатаната.
По време на размириците силно впечатление направиха и различните знамена, използвани от тълпата.
На тази снимка е уловен мъж, проникнал в Капитолия и носещ бойното знаме на Конфедерацията. Това е името на щатите, които напускат САЩ през 1861 г. след отмяната на робството – поредица от събития, довели до Гражданската война. Знамето започва да се използва активно след 1950 г. в отговор на движенията за граждански права на афроамериканците в САЩ. Този флаг е знак на съпричастност с “белия“ национализъм и с движенията, подкрепящи превъзходството на бялата раса.
Сред знамената, използвани от протестиращите, беше и флагът Гадсден. На него е изобразена змия и думите “Не стъпвай върху мен”. Знамето е създаено от Кристофър Гадсден по време на Американската революция през 18 век. В масовата култура се използва като символ на противопоставянето, на американския патриотизъм и на правото за носене на оръжие.
Знаме, на което е изписано: “Роден, отгледан и защитаван от Бог, оръжия, смелост и слава“. Често е придружено с гръцкото “Елате и ги вземете“ – призив, с който спартанците отвръщат на персите по време на битката за Термопилите през 480 г. пр. Хр. Призивът се смята за израз на противопоставяне. Американската версия е свързана и с правата във втората поправка на Конституцията, разрешаващи притежанието на оръжие.
Пред сградата на Конгреса привържениците на Тръмп издигнаха и бесилка.
След няколко часа забавяне в крайна сметка се намеси Националната гвардия, която изтласка тълпата от сградата и извърши десетки арести.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Коментари