Редица спорни промени в ключови здравни закони, които до последно бяха пренаписвани на коляно, бяха окончателно приети от депутатите във вторник при второто четене на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Заради това, че през преходните и заключителните разпоредби на бюджетния закон се променят 18 други закона, лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че те ще бъдат оспорени пред Конституционния съд. По думите ѝ това е “звучен шамар по българското право“. От ГЕРБ обвиниха БСП, че искат запазване на статуквото, защото ги устройва и не предлагат нищо конструктивно, а само отпадане на всички предложени промени. Според ГЕРБ промените ще направят системата по-ефективна и по-прозрачна, а БСП само плаши хората, за задаващ се хаос.
През 2019 година НЗОК ще разполага с разходна част от 4.350 млрд. лева или с 490 млн. лева повече спрямо тази година. Най-голямо увеличение спрямо тазгодишния бюджет ще получат болниците – около 170 млн. лева отгоре или над 2 млрд. лева. 117 млн. лева ръст спрямо тазгодишния бюджет е заложен при лекарствата, с който обаче само се достигат нивата на реалните разходи, които НЗОК ще направи тази година по това перо.
Повече от двойно се планира да нараснат плащанията към чуждите здравни фондове за лечение на български граждани в ЕС. Догодина за тях в бюджета на НЗОК са разчетени 160 млн. лева при 73 млн. лева през тази. Освен финансовата рамка със Закона за бюджета на НЗОК здравните власти предложиха мащабни промени в системата през следващата година, променяйки всички ключови здравни закони с мотива, че е нужна подготовка за новия здравноосигурителен модел през 2020 година.
Сред тях са създаването на нови медицински стандарти и правила за добра медицинска практика, на които болниците ще трябва да отговорят в срок от 6 месеца, след което да преминат през прелицензиране и ако не ги изпълнят, може да бъдат затваряни или част от дейността им да бъде спирана. По предложение на ГЕРБ беше направена отстъпка за болниците и те няма да са длъжни изрично да подават заявление за пререгистрация, както предвиждаше първоначалния ред.
Създава се и нова мегаагенция, която получава цялата власт по регистрация на лечебните заведения, разрешителните за лечебна дейност, контрола върху медицинската и финансовата дейност на болниците, включително да следи за наличие и предотвратяване на корупционни практики в болниците. Мегаагенцията поглъща и дейността на Агенцията по трансплантациите, тъй като според здравния министър Кирил Ананиев и двете се занимават с административна и лицензионна дейност.
Депутатът от БСП Георги Михайлов коментира, че е абсолютно нереалистично за една година да се приемат нови стандарти, след което над 14 000 практики и 360 лечебни заведения да бъдат “превъртяни“ през новата агенция за прелицензиране. С промените се предвижда възможност за предписване на лекарства на принципа на разходната ефективност, т.е. при еднаква полза се избира лекарството с по-ниска цена или по-евтин курс на лечение. Тепърва обаче ще се уточнява в наредба на здравното министерство кои лекарства, при какви условия и ред ще се предписват на този принцип.
С промените се закриват Фонда за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина, като тази дейност ще бъде прехвърлена към НЗОК по правила, които също тепърва ще се разписват в наредба. Подробности около прехвърлянето досега не са дадени, но здравният министър Кирил Ананиев уверява, че децата няма да бъдат лишени от нито една дейност, която в момента се покрива от фонда. Лекарският съюз успя да си издейства с бюджета привилегията прехвърлянето на пари от едно перо към друго в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да става само с разрешение на съсловната организация.
Източник: Мediapool.bg