Сигнализирай!

Природозащитници: Промяна на ски концесията в Банско ще е незаконна

Gospodari.com
Gospodari.com
27.11.2018 г.
8
0

Прокурорът нарушава закона като заплашва екоминистъра да ревизира договора Главният прокурор Сотир Цацаров нарушава законите като заплаши екоминистъра и правителството да им търси наказателна отговорност заради това, че не променят концесионния договор за ски зоната в Бански и не оправят констатирани нарушения.

 

Ако има такива, обвинител № 1 в държавата трябва да започне разследване, а не да иска ревизия на договора със свързваното със съсобственика на Първа инвестиционна банка Цеко Минев дружество "Юлен", което би било друго нарушаване на българските и европейските изисквания за концесиите. Това се посочва в изявление на екокоалицията "за да остане природа в България", разпространена във вторник. Миналата седмица, след като в "Шоуто на Слави" главният прокурор заплаши за търси наказателна отговорност за това, че от месеци е поискал промяна на концесионния договор с "Юлен", министърът на околната среда и водите Нено Димов обяви,че ще поиска съвсем скоро от Министерския съвет мандат за преговори с концесионера за "значително" вдигане на дължимата от него такса за ползването на защитени територии от националния парк "Пирин" и уреждане на въпроса с точния размер на тази площ, която се разминава в различните документи към концесията.

 

Според природозащитниците обаче не е това начинът за уреждането на проблема в ски зоната в Банско.

 

"Ако прокуратурата е открила нарушения от страна на "Юлен“ АД - концесионер на ски зона Банско в Национален парк "Пирин", защото концесията е незаконно увеличена и по този начин е нанесена щета на националния парк и интересите на обществото, трябва да започне разследване за нарушение по чл. 278в от Наказателния кодекс. И дума не може да се отваря за затваряне на очите и преподписване на концесионния договор с нова, по-голяма площ, с милото обяснение, че ще се заплаща по-голямо концесионно възнаграждение", посочват от "За да остане природа...".

 

Според организацията няма никакво основание за промяна на сключения през 2001 г. договор с "Юлен", който е за 37 305 480 лв. Според българския закон и европейската директива за концесиите действащ договор за концесия може да се промени, само в три случая. И трите обаче липсват в казуса с Банско.

 

Едната възможност за преразглеждане на контракта е ако в него има предвидена подобна клауза, но промяната може да е едва 10 на сто от стойността му, а в подписания с "Юлен" документ подобен вариант липсва. Промяна може да има с до 50 на сто при извънредни обстоятелства или ако се налага ново строителство. Такова обаче вече е извършено още преди десет години, Екозащитниците посочват още, че "увеличаване на площта на концесията над посочената в тръжните книжа площ от 99,55 ха категорично може да се счита съществена промяна на договора, защото по-голяма площ би привлекла към участие в процедурата допълнителни кандидати или участници, което я прави съществена промяна и законът и директивата за концесиите обявяват подобни промени за недействителни".

 

Коалицията смята, че предложението на главния прокурор показва, че той не изпълнява служебните си задължения да следи за законността в държавата. "Недопустимо е този орган и да се заканва, че ще търси наказателна отговорност, ако не се наруши закона, от което реална облага ще получи именно концесионерът на ски зона Банско и от това ще настъпят значителни последици, като се узаконят вредите, нанесени на Национален парк "Пирин", пише още в изявлението.

 

В него се допълва, че всяко строителство в България се извършва на основата на подробен устройствен план (ПУП), технически проекти и разрешение за строителство с посочени в тях площи и разположение на строежа. Тези документи се издават на името на собственика - в случая на Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Ако някой от обектите с ски-зоната няма тези документи, значи е незаконен и подлежи на премахване по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ).

 

Ако МОСВ е разрешавало строителство на обекти без ясни граници и площи на концесията, няма как то да е можело да определи дали концесионерът представлява възложител по смисъла на разпоредбите на Закона за опазване на околната среда. Това означава, че екоминистерството е нарушавало този закон и за биологичното разнообразие, което прави въпросното строителство незаконно. При това положение би трябвало веднага да се спре действието на ски зоната. Природозащитните организации остават на мнение, че ски концесията трябва да се прекрати. Те отново призоваха Нено Димов най-накрая да обяви кой е реалният собственик на "Юлен".

 

Номиналният такъв е кипърският безработен Георгиус Георгиу, а като истински премиерът Бойко Борисов посочи Цеко Минев, който обаче отрича да е свързан с "Юлен". След като преди дни Цацаров обяви, че истинският собственик на "Юлен" е ясен за прокуратурата се оказа, че това съвсем не е така и данни за това кой стои зад мажоритарния офшорен собственик все още се чакат.

 

Източник: Мediapool.bg

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.