НАСА разпространи нови космически фотографии, направени от телескопа „Джеймс Уеб”.
Часове, след като бе публикуван най-яркият кадър на Космоса, НАСА, Европейската и Канадската космически агенции показаха и останалите изображения, с които разполагат до момента. Кадрите обхващат ранната вселена и развитието на галактиките във времето, жизнените цикли на звездите и не на последно място - други светове, извън нашия.
Байдън показа древни галактики, запечатани на снимка от “Джеймс Уеб”
На едно от тях се виждат млади звезди в мъглявината Карина, където ултравиолетовата радиация и звездните ветрове са формирали огромни „стени” от прах и газове, обясняват от НАСА. Мъглявината се намира на 7500 светлинни години от Земята.
Друга снимка показва Квинтетът на Стефан - визуално
струпване на пет галактики, четири от които образуват първата компактна група
галактики, виждана някога. Тя е открита от Едуар Стефан през 1877 г. Групата е
най-изучаваната от всички компактни галактически такива.
На следващ кадър се вижда мъглявината Южен пръстен с угасваща звезда, заобиколена от прах и светлина. Тя е разположена на около 2000 светлинни години от нашата планета.
За първи път в историята се вижда и вода на газовия гигант WASP 96-b. Тя доказва вероятно наличие на облаци в атмосферата на екзопланетата.
Телескопът „Джеймс Уеб”, разработен срещу колосалната сума от 10 млрд. долара, засне най-отдалечената от нас част на Вселената. Светлината идва толкова отдалеч, че част от показаните звезди са на място и в състояние отпреди 13 милиарда години.
Източник: NOVA
Видео: Twitter/NASA
НАСА разпространи нови космически фотографии (снимки и видео)