Европейският съюз ще имплементира мерки, с които ще насърчава потребителите да поправят електроуредите си, вместо да ги изхвърлят, показва NOVA.
Една от водещите страни е Франция, която работи усилено в тази насока още преди инициативата на ЕС. В страната се предлага отстъпка между 15 и 45 евро за ремонт на продукт, в случай че потребителят избере да го поправи, вместо да купи нов. Три месеца след въвеждането на бонуса се забелязват 40% повече заявки за ремонт.
Фокусът на ЕС е върху устойчива икономика и запазване на околната среда. Съюзът ще изисква от производителите да предлагат части и ремонт на достъпни цени в продължение на 10 години след пускането на продукт на пазара.
Германия призова България да положи усилия за рециклирането на отпадъци
Общо 35 млн. тона поправима техника и електроуреди се изхвърлят годишно, което струва 12 млн. евро на потребителите. Освен това за произвеждането им се отделят 261 млн. тона замърсяващи газове.
„Хората си мислят, че техниката втора употреба е само за тези, които не могат да си позволят нова. Ние се опитваме да покажем, че това не е така. Преди години и на дрехите втора ръка се гледаше като на облекло за бедни, но виждате днес как всичко, което е винтидж е актуално и модерно. Защо това да не се случи и с електрониката? Един по-стар, ремонтиран лаптоп например ви е напълно достатъчен, за да изпратите имейл или за достъп до интернет”.
Това разяснява Дани Шуа, генералният директор на “Circular Brussels” - местна организация в Брюксел, която ремонтира и предоставя техника на хора с ограничени възможности.
„Събираме електрониката, която фирмите изхвърлят, и я разделяме според състоянието ѝ. Поправяме всичко, което може да бъде ремонтирано, а другото рециклираме.", допълва той.