По дадената информация от служебния министър на икономиката Никола Стоянов излиза, че таванът на надценките на хранителни стоки е нищо повече от допълнителна бюрокрация за бизнесите, разкрива "СЕГА".
"Ние разбираме, че това е антипазарна мярка, затова и предлагаме само 17 вида стоки от първа необходимост да са с надценка до 10%.", пояснява служебният министър. Всъщност планът на кабинета включва ограничаване на надценката върху една марка за всяка група. Т.е, при избор от 10-15 вида сирене, само един вид ще носи въпросната надценка от до 10%.
Както може да се предположи, това няма да е от кой знае каква полза за крайния потребител.
Сайтът за цените се оказа поредното отбиване на номер
В същото време Стоянов твърди, че тази "антипазарна мярка" няма да навреди на пазара, вероятно защото ограниченият ѝ обхват ще окаже малко влияние върху печалбите на търговците. Въпреки това стъпката ще добави допълнителна бюрокрация за бизнесите, която ще усложни тяхното счетоводство.
Стоянов разкри още един парадоксален момент в работата на кабинета, който изглежда има проблеми с тълкуването на понятието "надценка". По негови думи определение за това ще влезе в готвените законови промени след обществено обсъждане.
Абсурдността на ситуацията се допълва и от коментарите на министъра за задаващо се свиване на инфлацията. Това ще рече, че пазарните механизми сами работят срещу прекомерно високите цени на храните. В тази връзка министърът допълва, че в момента се извършва междуведомствено съгласуване плюс оценка за въздействие на законпроекта.
Така излиза, че усилията на служебния кабинет нямат полза за никого, а просто се явяват наливане от пусто в празно.