Конституционната комисия в НС се събра на първото си заседание. Въпреки че беше създадена още през май, досега членовете ѝ не са се събирали.
В състава на Комисията по конституционни въпроси към Народното събрание влизат 9 депутати, като неин председате е Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС. Те трябваше да бъдат 12, но ИТН не излъчи представители, а БСП прати само един.
Припомняме, че за близо 3 седмици член на конституционната комисия беше санкционираният за корупция по закона "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски. В крайна сметка той напусна комисията в края на юни.
От трън, та на глог – Пеевски се мести от Конституционна в Правна комисия
По време на заседанието трябваше да бъдат обсъдени представените в неделя конституционни промени на "Продължаваме промяната- Демократична България".
Те предвиждат разделяне на ВСС на два съвета, ограничаване на правомощията на главния прокурор, въвеждане на индивидуална конституционна жалба, последното редовно правителство да остава като служебно, кметовете да имат право само на два мандата, както и 24 май да стане национален празник на България.
Денков: Аргументите срещу обявяването на 24 май за национален празник нямат съдържание (видео)
„Тези идеи са част от усилието да намерим общ път и общ законопроект. Добре е да заложим в Конституцията, че българската държавност се гради върху ценностите на просвещение, духовността”, заяви Надежда Йорданова от Демократична България.
Очаквано, Златан Златанов от "Възраждане" още в началото на заседанието заяви, че партията няма да подкрепи идеите на ПП-ДБ. Аргументите бяха обичайните нелогични опорки, след които "подмяна на коренното европейско население", превръщане на България в колония и т.н.
„Може да разчитате за конструктивна позиция от БСП, за солидарна – не мога да кажа”, пък каза Мая Димитрова от БСП.
"Очевидно е, че главният прокурор е фигура, която създава проблеми", коментира бившият конституционен съдия Румен Ненков.
И посочи, че страната ни е под наблюдение от ЕС от години именно заради съдебната система. Той подкрепи идеята за промяна на структурата на ВВС.
Друг гост на първото заседание, съдията с дългогодишен професионален стаж в съдебната система Благовест Пунев, подкрепи голяма част от думите на Ненков. Според него, новите промени трябва да бъдат синхронизирани и да не си противоречат, тъй като предишни поправки са се оказвали неуспешни, защото са били мотивирани от користни политически интереси.
Включването на 24 май като национален празник е добра идея, според Пунев. По думите му, обаче, няма нужда това решение да изменя Конституцията.
Експертите се обединиха и около мнението, че промените не трябва да навлизат в полето на Великото Народно събрание. Пламен Киров, професор по конституционно право, препоръча предложенията да бъдат обсъдени с Конституционния съд.
Дискусията вероятно ще продължи с месеци. Това ще се случи, след като бъдат внесени и съответни законопроекти.