Асен Василев: Отнемането на концесията на "Росенец" трябва да е добре обмислено. Това заяви министърът на финансите днес по време на заседание на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание.
По-рано комисията реши да изслуша Василев по решението на парламента за промяната на закона, касаещ "Лукойл".
На първо четене: Депутатите гласуваха прекратяването на концесията на “Лукойл” за пристанище “Росенец”
"Отнемането на концесията на пристанище "Росенец" от "Лукойл" трябва да бъде добре обмислено и да стане след изготвянето на доклад как това да стане", каза той.
Министърът предложи да внесе доклад с действията на правителството в тази връзка. По думите му, е важно "да се изпълни тази част на решението да няма прекъсване на дейностите на пристанището". Василев съобщи, че премиерът и Министерството на транспорта вече са започнали работа по темата, а частта на финансовото ведомство е свързана с митническото обезпечаване.
"Имайки предвид, че дерогацията изтича 2024 г., компанията да представи план как стига до нула руски петрол в края на годината. Без това да доведе до недостиг на петролни продукти у нас. Моят съвет е да се направи преглед как да протече този процес, за да не се наруши националната сигурност". Това каза още Асен Василев.
По думите му НАП и митниците са там и всичко е наред на пристанището, монтирани са уреди каквито са изискванията на закона.
В петък депутатите приеха на първо четене прекратяването на концесията на “Лукойл” за пристанище “Росенец”. Вносители на предложението бяха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Законопроектът бе приет с гласовете на 129 депутати, от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. “Против” гласуваха от “Възраждане”. Депутатите от БСП гласуваха “против” и “въздържал се”. А четирима народни представители от ИТН гласуваха “въздържал се”.
В едноседмичен срок ще се спират възложените концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход, произведени от суров нефт, с произход Русия или изнесени от Русия.
Вносителите посочват, че с прекратяването на концесията ще се спре възможността Русия да използва българската инфраструктура за финансиране на войната. Освен това те уточняват, че със законопроекта се имплементират санкциите, наложени с Регламент на ЕС срещу войната.
След изслушването комисията продължи работа с разглеждането на второ четене на Законопроекта за Държавния бюджет за 2023 г.