Сигнализирай!

Разходите за войната и производството на оръжие карат руската икономика да прегрее

Gospodari.com
Gospodari.com
08.08.2023 г.
6
0

Разходите за войната и производството на оръжие карат руската икономика да прегрее. Промишлеността на Русия отчита рекордно натоварване, но това не е признак за доброто ѝ "здравословно" състояние. А по-скоро за пренатоварване и ръст на инфлацията, която почти сигурно централната банка ще трябва да укротява през септември с поредно повишаване на лихвените проценти, пише Дневник.

ЕС въвежда нови санкции срещу Русия

Основната причина за рекордната за съвременна Русия натовареност на предприятията от 81% (според Банк России), през второто тримесечие, са разходите за войната и бумът в държавни поръчки към военнопромишления комплекс.

Разходите за войната

Най-новите данни, потвърждаващи ролята на войната в руската икономика, дойдоха в края на миналата седмица. Поверителен документ се появи за разпределението на бюджетните разходи. От него следва, че военните пера през 2023 г. ще се удвоят и ще надхвърлят 100 милиарда долара. Ето подробности:

  • През първата половина на годината Русия е похарчила за отбрана 5.59 трилиона рубли. Това е с 12% (около 600 млрд. рубли) повече от предвиденото за цялата 2023 г. (4.98 трилиона рубли), следва от документа.
  • Това е 37.3% от общите бюджетни разходи през първата половина на годината (14.97 трилиона рубли или 54 млрд. щатски долара). Планът беше за 17.1%.
  • За половин година Русия вече е похарчила за отбрана 19.2% от годишния бюджет. На него се дължи почти цялото (97.1%) увеличение на бюджетните разходи.
  • За цялата година военните разходи ще достигнат 9.7 трилиона рубли от общо 29.05 трилиона рубли.
  • Такъв висок дял на разходите за отбрана в Русия не е имало повече от десет години. А най-вероятно и повече. Максимално в периода 2011-2022 г. той е достигал 23% (минимумът е бил 13.9%).
  • През първата половина на годината заплатите на военните са се увеличили повече от два пъти до почти 1 трилион рубли.

Икономиката все още расте на военен допинг, който вече вкара бюджета в дефицит от около 28 млрд. долара и този недостиг ще расте още. Разходите за войната и армията "изяждат" други сектори от икономиката. И отблъскват частните инвестиции.

Разходите за войната "изяждат" други сектори

"Докато военно-промишленият комплекс движи индустриалния растеж, "цивилните" индустрии отново се забавят". Това каза Дмитрий Полевой, ръководител на инвестициите в Locko-Invest. След данните за промишленото производство за юни. "Изобилието от фискални "стероиди" помага сравнително добре засега. Но едва ли подобрява средносрочната или дългосрочната позиция на икономиката. Веднага щом фискалната консолидация стане неизбежна, ще има бързо забавяне", допълва той.

Промишленият растеж към юни е 6.5% на годишна база. До голяма степен благодарение на ниската база от миналата година. Като се изключи сезонното производство, растежът е спрял напълно.

Този икономически ръст не произвежда стоки за масово потребление, поради което се изливат значителни средства за покупки на материали. И за заплати за работници и служители. Както и за печалби за собствениците. Както и в районите (предимно бедни) с много доброволци, записали се за фронта. И заради огромното по местния стандарт заплащане. Но заради негативния търговски баланс (поради санкциите и поевтинелите суровини, носещи по-малко валутни приходи от чужбина) няма кой знае какво да се купува.

Къде са съсредоточени инвестициите?

В юлското издание на "Мониторинг на предприятията" (над 14 500 обекта от нефинансовия сектор) централната банка отчита натовареност 82.6% в добивната индустрия. 75.6% в обработващите производства и 77.7% в строителството. Обяснението за последния показател, казват анализатори в рускоезични медии предимно в чужбина, е разчистване на разрушенията. И строителството на окупираните територии на Украйна.

В същото време високата активност - и повечето инвестиции - са съсредоточени там. Докато минималните показатели са в производството на полимери, леки автомобили и стоки за продължително потребление. И доколкото в тези изоставащи отрасли има ръст, той не би трябвало да има инфлационен ефект.

Напомня на съветския капан

А това напомня на съветския капан, когато бюджетните средства се изливаха във военнопромишления комплекс и армията. А гражданското производство бе доведено до жалко състояние и почти пълна неконкурентоспособност. Тази война един ден ще свърши, но завръщането към нормална цивилна икономика може да бъде съпроводено с тежък "махмурлук".

Сходни данни дава и Институтът за икономическа политика на името на Егор Гайдар. Средно 76.7% натовареност за първото полугодие (при 76.5% за същия период на миналата година). Това е максимум в историята на тези анализи, правени от 1993 г. насам.

  • Владимир Бессонов от отдела за анализ на реалната икономика и външната търговия към Висшата школа за икономика, обръща внимание, че тези данни може да се окажат подвеждащи. Причината е, че логиката им води към това, че когато натоварването достигне 100%, то няма къде повече да се увеличава производството. Достигнало е своя "таван" и неудовлетвореното търсене започва да повишава цените. Потреблението на хората и бизнеса изисква и засилен внос. Тоест с повече разходи и то предимно в чуждестранна валута.
  • Само че, казва Бессонов, централната банка не отчита нещо друго. Преминаването в предприятия от военнопромишления комплекс на две и три смени. Така данните не отчитат разконсервирането на мощности за снаряди, ракети, танкове и т.н. Поради което не е ясно дали предприятието отчита 75% натоварване при една работна смяна или при три, когато рязко се ускорява капацитетът за предизвикване на инфлация.
снимка: iStock

Предупреждения за прегряване

"Банк России" предупреди на 21 юли, че това са сигнали за прегряване, защото "увеличеното вътрешно търсене надхвърля възможностите за разширяване на производството в много отрасли, включително заради ограничените свободни трудови ресурси". В момента осигуряването със служители е на най-ниското ниво от първото тримесечие на 2020 г. (тогава бе първият пик на COVID-пандемията). Според Института "Гайдар" през април недостигът на персонал е бил рекорден за цялата история на наблюденията.

Същото казват и анализаторите от икономическия канал MMI. Според тях това е основният ограничител на икономическия ръст. Но решаването на този проблем стана още по-трудно след 24 февруари 2022 г., защото стотици хиляди руснаци биват мобилизирани и изпращани на фронта или са заети с производството на оръжие и средства за водене на войната.

Рекордно ниска безработица

Изданието Re: Russia писа през юни, че априлската безработица е достигнала по данни на Росстат рекордно нисък показател от 1991 г. насам, т.е. за цялата съвременна история на Руската федерация извън СССР - 3.3%. (през юни слезе на 3.1%) Привличането на служители в стимулираните от държавата отрасли създава недостиг на кадри в частния сектор и неприоритетните сектори. За запълването му бизнесът трябва да повишава заплатите. Прогнозата на икономическото министерство е за годишен ръст на заплатите от 5.4%, но той вероятно ще бъде надхвърлен, защото още през март бе 2.7% по данни на националната статистика.

Първите по-убедителни сигнали за прегряване заради военните разходи се появиха през април. Тогава ръстът на промишленото производство надхвърли 5% на годишна база (при +1.2% през март). Но и трябва да се има предвид сравнението с април 2022 г., когато индустрията преживяваше първия шок от санкциите.

Телеграм каналът "Твердые цифры" обърна тогава внимание какво по-точно расте:

  • +30% - готови метални изделия
  • +29.3% - електрооборудване
  • +23.8% - електроника и оптика (в този сегмент ръстът при навигационните прибори е 60.7%)
  • +47% - производство на специални облекла

Всичко това са продукти, които поръчва предимно армията, за да воюва в Украйна. Цялостна картина за това какво предизвикват войната и поръчките за отбраната е трудно да се състави, защото в нея влизат и широк кръг стоки, които не са очевидно свързани с тези нужди: консерви, медикаменти, арматура и бетон за отбранителни съоръжения и т.н.

Принос към растежа има и заместването на прекратения от санкциите внос. Така производството на леки автомобили в първите четири месеца на 2023 г. се е увеличило с 27.3%, но в реални измерения това са 4.5 пъти по-малко спрямо последната предвоенна 2021 г. Производството на машини и оборудване бе на минус 18%, обработката на дървесина бе на минус 10%, а на мебели се увеличи с 14.5% през април 2023 г. (през април 2022 г. падна с 4.5% на годишна база), но това отново са несравнимо по-бавни темповете от това, което поглъща фронтът.

Как ще се отстрани тази аномалия?

За да се отстрани тази аномалия на военната икономика, трябва или да се увеличи вносът (но валута не достига, а рублата в момента е чувствително обезценена спрямо долара и еврото), или да се кредитира потребителската част от индустрията. Което също носи рискове от прегряване и принуждава централната банка да "охлажда" с повишаване на основния лихвен процент.

Запълването на валутните приходи най-сигурно става с добив и износ на петрол и газ. Но този показател е засекретен в националната статистика. Икономисти правят собствени изчисления, че през пролетта този ръст е бил около 3.5% на годишна база.

Последва новата договорка във формата ОПЕК+ за удължаване и леко увеличаване на съкращенията в обемите петрол, които страните, включително Русия, ще вадят на световния пазар в следващите месеци. В допълнение, за руския нефт има международен таван и купувачите или избягват да купуват над него, или страни като Индия се възползват да купуват невиждано много при нечувани отстъпки в цените.

Стойността на енергийния износ през първото полугодие е намаляла с 47%, сочат данни, цитирани от "Ройтерс".

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.