Сигнализирай!

След срива на рублата: Путин позволи на "Роснефт" да продава срещу чужда валута

Gospodari.com
Gospodari.com
17.08.2023 г.
64
0

След срива на рублата: Путин позволи на "Роснефт" да продава срещу чужда валута. Руският президент Владимир Путин разреши на държавната петролна и газовата компания да продава директно продуктите си извън граница за чуждестранна валута.

Това става с негово разпореждане от 16 август, въпреки действащите правила за износителите, според които компаниите получават по-голямата част от парите от такива сделки в рубли, пише Свободна Европа.

Разрешението за сделки с валута за отделни компании е фиксирано в предишен указ на Путин от 8 август, който формално се отнася до доставките на "руска селскостопанска продукция" в чужбина.

В него се казва, че действащите строги правила за продажба с валутни постъпления "не се прилагат за сделки (операции), извършвани от организации, определени със специално решение на президента". В указа от 16 август "Роснефт" е посочена като попадаща в това изключение.

Снимка: iStock

В първия указ се уточнява още, че тези облекчения се прилагат "с цел да се осигури ефективно държавно и корпоративно управление, финансова стабилност на дейността на определени стопански субекти".

Според експерти решението на Путин за "Роснефт" е свързано с резкия спад на рублата през последните дни.

В началото на седмицата обменният курс проби психологическата граница. Един долар струваше 100 рубли, а курсът на еврото надхвърли 110 рубли.

“Кажи ми курса на рублата, за да се посмея” – 1 рубла вече струва 2 стотинки

След избухването на войната в Украйна и последвалия рязък спад на рублата Русия въведе специални правила за работа на износителите. На руските компании беше забранено да търгуват директно с чуждестранна валута и те трябваше да открият специална сметка в Газпромбанк.

Тя получаваше плащанията за продадените стоки в чуждестранна валута. Продаваше я на Руската централна банка по определен от нея курс. След това превеждаше средствата на компаниите в рубли, припомня Current time.

Първоначално, през февруари, властите задължиха износителите да продават 80% от валутните постъпления по този начин. През май същата година нормата беше намалена на 50%.

После това изискване отново беше смекчено. Продажбата на валутните постъпления остана задължителна. Но правителствената комисия за контрол на чуждестранните инвестиции започна да определя обема на продавания на пазара дял.

Снимка: iStock

След загубата на европейския пазар "Роснефт", оглавявана от Игор Сечин -близък приятел и съратник на Путин, активно търгува петрол с Китай, Индия и Венецуела.

На извънредно заседание на съвета на директорите на 15 август Банката на Русия повиши основния лихвен процент. От 8,5 % на 12% годишно. А на 16 август, в деня на издаването на указа, Путин проведе среща с правителството и ръководителя на банка. Темата - мерки за стабилизиране на обменния курс на руската валута.

Сред темите, обсъдени на срещата, беше връщането на нормите за задължителна продажба на валутни постъпления. Според "Ведомости" засега е било решено те да не се въвеждат. Но на срещата износителите уж "доброволно" са се съгласили да увеличат продажбите на валута от външнотърговски операции.

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.