Сигнализирай!

Най-голямата тропическа гора в света е напът да умре заради сушата

Gospodari.com
Gospodari.com
26.10.2023 г.
65
0

Най-голямата тропическа гора в света е напът да умре заради сушата. Две години след най-голямото наводнение в региона, амазонската столица Манаус продължава да има климатични проблеми. Река Негро, вторият по големина приток на Амазонка, достигна най-ниското си ниво от началото на официалните измервания преди 121 години, пише Reuters.

Всяка минута губим амазонска гора с размерите на футболно игрище (видео)

На 17 октомври 2023 г. пристанището на Манаус, най-населеният град в региона, регистрира ниво на водата 13.5 м. 4 метра по-ниско, отколкото по същото време през 2022 г. Това е и над два пъти по-ниско от регистрираните през юни 2021 г. 30 метра. - най-високото ниво в историята на тази статистика. Това е най-ниското ниво от началото на измерванията, поставено през 1902 г. Предишният антирекорд беше поставен през 2010 г.

Безпрецедентната суша преобръща живота на стотици хиляди хора и уврежда екосистемата на джунглата. "Ако общините имаха дори минималната структура, можехме да избегнем много проблеми", каза секретарят на град Борба.

В края на септември 55 от 62 общини там обявиха извънредно положение заради тежката суша. Бедствена суша превърна Манаус в олицетворение на климатична антиутопия . Градът е на второ място в света по най-лошо качество на въздуха.

снимка: Reuters

Най-ниски валежи над 40 години

Амазонас е един от 26-те щата на Бразилия. Най-големият по площ (над 1.57 млн. кв.км) в страната. Разположен е в северозападната част на страната и има население от над 3.3 млн. Ако беше независима държава, Амазонас щеше да е шестнадесетата по големина страна в света. Тя е малко по-голяма от Монголия. Почти половината от населението на щата живее в столицата Манаус. Другите големи градове - Паринтинс, Манакапуру, Итакоатиара, Тефе и Коари, също са по поречието на река Амазонка в източната половина.

В осем бразилски щата са регистрирали най-ниските валежи в периода от юли до септември от над 40 години. Това информира бразилският център за предупреждение при бедствия CEMADEN. Сушата е засегнала повечето от основните реки на най-големият басейн в света, в който са съсредоточени повече от 20 процента от прясната вода на планетата.

Според агенцията за гражданска защита в Амазонас сушата е засегнала близо половин милион души. Властите са започнали операция по разпращането на помощи от основни хранителни продукти до 18 области в щата. По изчисления на агенцията до декември повече от 400 хиляди пакета с основни хранителни продукти ще бъдат предадени на населението в уязвимо положение.

Помощен кораб на военноморските сили за оказване на медицинска помощ служи като транспортно средство до Табатинга - област, разположена в Алту Солимоеш, граничен с Колумбия и Перу.

Влошено климатично явление

Бързо пресъхващите притоци на могъщата Амазонка оставиха кораби и по-големи лодки блокирани. Прекъсвайки доставките на храна и вода за отдалечени села. Предполага се, че високите температури на водата са убили повече от 100 застрашени речни делфина.

Необичайно сухият сезон, влошен от климатичното явление Ел Ниньо. Както и щетите, нанесени на природата от човека, застрашават не само благосъстоянието на жителите му и атрактивността на Манаус за туристите. Бразилци и чужденци идват заради природния феномен Encontro das Águas на двете паралелно течащи реки. Сега под въпрос са перспективите за оцеляване на целия басейн на Амазонка.

Двумилионният град, разположен в източната част на Амазонас, в средата на джунглата, в близост до мястото на сливането на Негро и Амазонка, обикновено се радва на лазурно синьо небе. Туристите вземат увеселителни лодки, с които отиват до близката среща на двете реки, които сами по себе си са изумителна гледка поради уникалността на протежението им. В продължение на 6 км водите на двете реки - тъмната Негро и песъчливо-кафявата Амазонка (в тази част я наричат Солимоеш), текат една до друга, без да се смесват.

Речната система на Амазонка представлява истински лабиринт. През устието си Амазонка излива в океана 15% от сладките води на планетата. А от внасяните ежегодно над 1 млрд. тона твърди наноси образува най-големия алувиален остров в света - Маражу. Два пъти в годината нивото ù се покачва значително с 10-15 метра. Тя се разлива, потапяйки огромни пространства, като ги превръща в заблатени територии. Причината е в пълноводието на притоците ѝ, които протичат през субекваториалния пояс.

снимка: Reuters

Замърсяване на въздуха

С настъпването на дъждовния период в Северното полукълбо, през април - октомври, водата в левите притоци се покачва. А в Южното полукълбо пълноводието в десните притоци настъпва през октомври - март. Затова и разливите се редуват. Нивото на реката е най-високо в края на лятото в Южното полукълбо, защото десните притоци са по-големи от левите.

Днес горската столица - един от малкото градове в тропическите гори на Амазонка с население от над един милион души, е обвита в мътна кафява мъгла. Напомня за Китай по време на периоди с най-голямо замърсяване на въздуха. Обикновено оживеното пристанище стърчи сюрреалистично насред изсъхналите, осеяни с боклуци кални равнини.

Вследствие на многото пожари, които горят в заобикалящата града суха гора, мониторите за качеството на въздуха в града са регистрирали пикова стойност от 387 микрограма замърсяване на кубичен метър. Без да се уточнява дали това измерване е във ФПЧ10 и ФПЧ2.5. Където разликите са в размера и големината на всяка прахова частица.

За сравнение, в икономическата столица на Бразилия Сао Пауло тази стойност е 122 микрограма/куб.м. А в дните с най-ниско качество на въздуха в София стойностите са съответно, ФПЧ10 89 мкг/м3 и ФПЧ2.5 35 мкг/м3. Според Световната здравна организация допустимото ниво на фини прахови частици е 50 μg/m³ (ФПЧ10). Единственият град в света с по-лоши показатели от Манаус е Чианг Май. Най-големият град в Северен Тайланд и административен център на едноименната провинция Чианг Май, през който тече р. Пинг.

Стойности

Препоръката за стойностите на ФПЧ10 е стойността от 50 мкг/м3 да не бъде превишавана повече от 35 пъти годишно. Кратковременната експозиция на 500 mg/m3 прах и серен диоксид увеличава общата смъртност при населението. А при наполовина по-ниски концентрации се наблюдава повишаване на заболяемостта и нарушаване на белодробната функция.

Неотдавашна първа страница на вестник A Critica показа снимка на засегнатото от суша пристанище. Придружена от статия под "Здравето в опасност", в която са описани предизвикателствата на осигуряването на лекарства. И основни ресурси в условия като настоящите, когато товарните кораби не могат да плават по реката.

В статия в списание Cenarium от 3 октомври се съобщава за 6991 горещи точки, идентифицирани през септември според проучване на правителството на Амазонас. През текущия сух сезон щатът е регистрирал 2770 пожара. Това според местните медии е най-високият показател досега. "Някои общини нямат достатъчно вода, за да потушат пожарите", каза Джейн Креспо, секретар по околната среда на Мауес, общност на 155 мили (250 км) от Манаус.

снимка: Reuters

Неподготвена пожарна служба

Пожарната служба на щата работи в 21 общини, като между юли и октомври тази година са гасени почти 1500 пожара в столицата и във вътрешността на страната. Въпреки че засушаването и увеличаването на броя на пожарите са характерни и очаквани в години на Ел Ниньо като тази, местните противопожарни служби са били зле подготвени и зле оборудвани.

Река Негро отводнява около 10% от басейна на Амазонка и е шестата по големина в света по воден обем. Река Мадейра, друг основен приток на Амазонка, също е регистрирала исторически ниски нива. Това е наложило спирането на четвъртия по големина водноелектрически язовир в Бразилия - Санто Антонио. Ниските нива на реките оставиха изолирани и с недостиг на питейна вода стотици крайречни общности в бразилска Амазония. Лусиана Валентин, която живее в Санта Хелена до Инглес, казва, че е загрижена за чистотата на водата от местното водоснабдяване. "Децата ни получават диария, повръщат и често имат температура заради водата", каза жителка на Санта Хелена до Инглес.

Някои реки, криволичещи през обширните бразилски тропически гори на Амазонка, са се напълнили с мъртва риба. Тя замърсява водоснабдяването, пряко потърпевши, от което са над 110 хил. души. Вонята от гниещи животни в кафявата вода е задушаваща. Реките са единственият начин за достъп до много части на Амазония. Тъй като нивата им са се понижили драстично, някои общности са отрязани от света, което поражда опасения за хуманитарна катастрофа. На други места придвижването е възможно само с малки лодки, което оскъпява транспорта.

Проблеми с производството

В Табатинга, чието население е малко над 67 хил. души, Бенямин Констнат, хората се оплакват, че стоките стават по-скъпи. Там живеят около 44 хил. души, предимно индианци тикуна. Подобно е положението в Аталя ду Норте - третата по големина община в Амазонас и седмата по големина в Бразилия.

Производствените отрасли също са засегнати от липсата на доставки, което застрашава икономиката на Манаус и репутацията му на зона за свободна търговия. Властите на щата Амазонас свикаха спешна среща за обсъждане на регионалната климатична криза и се обърнаха към федералното правителство за помощ, пише The Guardian.

Лодките и плаващите къщи в района Понта Негра в западната зона на Манаус, популярен с пясъчните си плажове, които привличат туристи, са заседнали в пресъхналата зона на река Негро. Тя завършва близо до Манаус, където се слива с Амазонка. От един месец г-н Бразил използва лодка с по-малка мощност, по-подходяща за плитки води. И дори с нея той не може да достигне до повечето общности по Тарума-Асу - приток на река Негро. Някои обитатели на речните региони трябва да вървят до три часа, за да стигнат до къщите си. А туризмът е напълно парализиран.

снимка: Reuters

Помощи в уязвимите части

Това е изумителен контраст с юли 2021 г., когато водите на Риу Негро превзеха част от центъра на Манаус. Историческото наводнение, което също унищожи реколтата на стотици крайречни общности, продължи около три месеца. "Изминаха три месеца без дъжд тук в нашата общност, казва местен жител, който живее в Санта Хелена до Инглес, западно от Манаус. Много по-горещо е, отколкото при предишните засушавания."

От края на миналата седмица работници от бразилската неправителствена организация Fundacao Amazonia Sustentavel (FAS) обикалят из сухия регион близо до Манаус, за да доставят храна и провизии на уязвими села. Сушата застрашава достъпа им до храна, питейна вода и лекарства, които обикновено се транспортират по река. Нелсън Мендонка, лидер на общността в Санта Хелена до Инглес, разказва, че някои райони все още са достъпни с кану, но много лодки не са успели да доставят провизии по реката, така че повечето стоки пристигат с трактори или пеша.

Кратките периоди на дъжд нагоре по реката през последните дни събудиха надеждата, че сухият сезон може да е към своя край. Според метеоролозите обаче е твърде рано за прогнози, а според климатолози тенденциите вещаят и по-сериозни кризи в бъдеще.

Видео: Youtube/Reuters

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.