Бивша фирма на сегашния кмет на Варна е ползвала държавен имот незаконно. "Дневник" предаде, че варненският административен съд е обявил за нищожно разрешението за ползване.
Става дума за 10 преместваеми обекта върху зелената площ пред известния ресторантски комплекс "Хоризонт" в Морската градина. Разрешението за тяхното поставяне е издадено през януари 2022 г. от бившия главен архитект на община Варна Виктор Бузев. Дружеството, което се разполага с тези имоти е "Овърсайз хоризонт" АД. По това време във фирмата съдружник е сегашният кмет на Варна Благомир Коцев.
Шатрите на едно от заведенията в комплекса са разположени в два поземлени имота частна държавна собственост. Затова и разрешението е оспорвано в съда. В мотивите си съдът посочва, че разрешението е издадено при приложение на неправилен закон. Като се има предвид Закона за устройството на Черноморското крайбрежие вместо Закона за устройство на територията.
Съдът е направил и извода, че разрешението е издадено от материално некомпетентен орган - главния архитект на Варна. Според съда не гл. архитект, а кметът е компетентният орган. Тоест решението е трябвало да се вземе от бившия кмет Иван Портних.
Варненският съд посочва и липса на съгласие от страна на държавата като собственика на терена. В мотивите е отбелязано, че доказателства за наличие на правно регламентирана връзка между държавата и "Овърсийз хоризонт" АД не е представена. Установено е, че няма сключен договор за наем на местста в в двата държавни имота.
"Целта на разрешението за поставяне на преместваемите обекти в полза на "Овърсийз хоризонт" АД е търговска, а не безвъзмездна за всички жители и посетители на Варна". Това пише в решението на съда.
Установено е също и несъответствие с целта на закона. От доказателствата, представени в хода на производството, станало ясно, че преместваемите обекти на поляната пред комплекс "Хоризонт" са съществували на мястото и преди издаване на разрешението за поставяне.
"Това означава, че не е спазена легитимната цел на закона преместваемите обекти да се поставят въз основа на валидно правно основание, каквото е законосъобразно издадено разрешение за поставяне, а не обратно - актът да се издаде след поставяне на преместваемите обекти, за да валидира със задна дата тяхното съществуване", пише още в съдебното решение.
В мотивите си съдът посочва също, че разрешението за поставянето на преместваеми обекти е издадено в полза на лице, което не разполага с правно основание да иска издаване на акт от категорията на обжалваното разрешение. Съдът е счел, че издаденото разрешение е нищожно и протестът на Районна прокуратура - Варна, по който е образувано делото, е основателен.