Сигнализирай!

Германия го закъса с 60 милиарда евро в бюджет 2024

Gospodari.com
Gospodari.com
15.11.2023 г.
52
0

Германия го закъса с 60 милиарда евро в бюджет 2024. Конституционният съд на Германия обяви за противоконституционно и нищожно решението на коалиционното правителство да преразпредели тези неизразходвани средства от "ерата" на пандемията към своя фонд за климата и трансформацията, пише Reuters.

Ето къде в Германия е най-скъпо и най-евтино

Това е ключово решение, тъй като създава прецедент за фискалните реакции на Германия при бъдещи кризи. И допълнително напрежение в коалицията в ключова седмица за преговорите по бюджета. То може да окаже влияние върху бюджетните практики не само на федерално ниво. Но и на нивото на федералните провинции.

Най-голямата икономическа сила в Европа се сблъсква с известни предизвикателства в изработването на бюджета на фона на усилията за намаляване на разходите, които скочиха в отговор на COVID-19 и войната в Украйна. 60-те милиарда евро бяха включени в така наречения фонд за климата и трансформацията, от който федералното правителство искаше да плати за множество програми за финансиране. Включително за подмяна на стари отоплителни системи на петрол и газ.

Бюджетът на Германия за 2024 г. и финансовите планове до 2027 г. трябва да бъдат финализирани в петък. Решението на конституционния съд обаче има преки последици и върху двете. Както и върху германската фискална политика и тройната коалиция на канцлера Олаф Шолц в по-общ план.

Разнородната тройна коалиция на Шолц отбелязва спад в подкрепата. Откакто встъпи в длъжност преди близо две години, през които се сблъсква с поредица от кризи. Но отчасти и поради публично водените вътрешнокоалиционни борби.

60-те милиарда евро входящи потоци от 2021 г. вече не са налични

"Това представлява най-големият проблем в икономическата политика на правителството през този законодателен период". Това каза Йенс Суедекум, икономист от Университета в Дюселдорф.

Невъзможността тези средства да бъдат преразпределени означава, че управляващата коалиция трябва намали разходите другаде. Например чрез драстично орязване на социалните помощи, имайки предвид и това, че Свободната демократична партия (Freie Demokratische Partei) твърдо се обяви срещу увеличаване на данъците през този законодателен период.

"Това представлява най-големият проблем в икономическата политика на правителството през този законодателен период". Това каза Йенс Суедекум, икономист от Университета в Дюселдорф. Ако парламентарните избори се проведат утре, само една трета от избирателите биха гласували за партиите от коалицията, показа последното проучване на социологическата компания Forsa.

През последните няколко години Германия използва това, което някои анализатори наричат счетоводни трикове, за да заобиколи дълговата си спирачка, която ограничава германския публичен дефицит до 0.35% от брутния вътрешен продукт. Един такъв "трик" е създаването на извънбюджетни "извънредни фондове".

Беше променен и принципът за счетоводна отчетност. В резултат на което заемът се отчиташе от бюджетния дефицит в годината, в която действително е извършен. Следователно трансферът от 60 милиарда евро беше отчетен като дефицит през 2021 г. И не може да бъде отчетен през 2023 и 2024 г., когато трябваше да се появят по-голямата част от разходите.

Огромен брой незаети работни места в Германия – кадри се търсят за почти всички професии

снимка: iStock

План Б: Спирачка на спирачката?

Възникналата ситуация означава, че Берлин ще трябва или да се придържа по-близо до духа на дълговата спирачка. Или да я спре, или да я реформира изцяло.

Според Клеменс Фюст от Икономическия институт Ifo една от възможностите би била спирачката за дълга да не се прилага за 2023 и 2024 г., Аргумент в полза на такъв подход според него е че преходът към въглеродно неутрална икономика е друга извънредна ситуация. След това решение на съда обаче не е ясно дали подобна мярка би била съвместима с конституцията, отбелязва Фуест.

Марсел Фрацшер от Германския институт за икономически изследвания е на мнение, че опитите на правителството да заобиколи дълговата спирачка през последните 12 години "са допринесли за още по-абсурдни маневри". За него т.нар. спирачка на дълга вече не е адекватна на променената действителност. Тя отнема необходимото пространство за маневриране на политиците, за да се борят с кризите и да инвестират в бъдещето.

Партията на зелените също настоява за реформиране на дълговата спирачка, за да се позволят повече инвестиции след години на пренебрегване. Техните искания вероятно ще се засилят, което ще се сблъска с настояването на FDP за фискална предпазливост и придържане към настоящите правила.

Решението на Федералния конституционен съд, обширната обосновка и последствията сега ще бъдат внимателно оценени заедно с Бундестага.

Като първа стъпка федералното правителство временно спира проекти, които трябваше да бъдат финансирани от Фонда за климата и трансформацията. Това се отнася за разрешенията за поети задължения за 2024 г. и следващите години. С изключение на мерките за насърчаване на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници в строителния сектор. Това каза министърът на финансите Кристиан Линднер в Берлин в сряда.

Германия смята, че е време украинските бежанци да започнат работа

Могат ли да бъдат спазени едновременно сроковете и ангажиментите?

"Германският Бундестаг ще продължи дискусиите си по бюджета за 2024 г., както е планирано", каза канцлерът Шолц след обявяването на решението в сряда. Така нареченото коригиращо заседание на бюджетната комисия остава насрочено за четвъртък и след това бюджетът ще бъде подложен на гласуване. Линдер каза още, че работата по изготвяне на нов икономически план за фонда за климата и трансформацията за 2024 г. ще започне незабавно.

"Всички обещани ангажименти ще бъдат спазени", отсече министърът на икономиката Робърт Хабек. На специална пресконференция, дадена след обявяването на решението на съда, Хабек, който е представител на "Зелените", даде примери за проекти от фонда за климата и трансформацията:

  • приемането на таксата за зелена енергия и оттам намаляването на разходите за електроенергия за всички потребители
  • насърчаването на реновирането на сгради чрез нови прозорци, врати и изолация
  • насърчаването на електронната мобилност, включително инфраструктурата на станциите за зареждане
  • подкрепа на проекти за геотермална енергия и разширяване на централното отопление.

Сметната палата разкритикува тактиката с пренасочването на 60-те милиарда неизразходвани средства от фонда за справяне с пандемията, с аргумента че изменението на климата не е остра, внезапна криза, а по-скоро постоянно предизвикателство, което трябва да бъде преодоляно с нормални бюджетни правила. Използването на спешни заеми може да бъде само крайна мярка след изчерпване на всички резерви.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.