Сигнализирай!

Гратисният период за електронните рецепти ще продължи до април

Gospodari.com
Gospodari.com
15.11.2023 г.
55
0

Гратисният период за електронните рецепти ще продължи до април. Министърът на здравеопазването Христо Хинков обеща, че хибридният модел, при който рецепти се издават и на хартия, и в електронен вариант, ще продължи до пролетта, пише Дневник. Темата бе обсъдена при посещението му на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Уни хоспитал" в Панагюрище за откриването на първото болнично вертолетно летище в България.

Е-рецептите намалиха продажбата на антибиотици с 25-30% за седмица (видео)

Здравното министерство публикува списък на лекарствата, които ще се продават без електронни рецепти

От 16 октомври медиците бяха задължени да издават само електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет. Това хвърли в хаос пациенти, лекари и фармацевти. Като на среща при премиера Николай Денков в петък (17 ноември) ще се вземе окончателното решение дали да бъдат върнати само хартиените рецепти за антибиотици. На нея ще присъстват представители на съсловните организации, на Българския лекарски съюз и на фармецевтите.

"Ще предложим един вариант, който да удовлетворява всички. Така че да има и възможност на хартия, и възможност за електронна рецепта", заяви министър Хинков. По думите му процесът е подготвен, така че самите ползващи рецептите да видят предимствата на електронния вариант.

снимка: iStock

Борбата с антибиотичната резистентност

"Имаше напрежение в началото, като всяко ново нещо, което изисква промяна на ежедневни действия. Особено пък свързани със купуване и отпускане на лекарства. Но нещата се уталожват и сега", каза министър Хинков. И допълни, че над 70% от електронните рецепти, които са изписани, се изпълняват.

Здравният министър подчерта обаче, че се търси съвсем друг ефект - "да се борим с антибиотичната резистентност, защото това е по-големият проблем". По думите му проблемът съществува и в Европа, но в България няма създадена нагласа, че антибиотиците не са бонбони.

Хинков каза още, че действително след въвеждането на електронните рецепти има случаи на лекарствен туризъм, но това било рядкост. "Има лекарствен туризъм тогава, когато липсва лекарство. А когато то е налице и се изписва по определения ред, не бива да има такъв туризъм и няма да има", каза той.

Е-рецептите влязоха в ход, защото България е единствената страна в ЕС с увеличена употреба на антибиотици. В останалите държави изписването на тези лекарства е намаляло драстично през пандемията. Данните са отчетени в доклад на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Само трима от 10 европейци са наясно, че ненужната употреба на антибиотици ги прави неефективни.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.