Забележителни произведения от цял свят вече са обществено достояние. В първия ден от 2024 г. първите филми за "Мики Маус" от 1928 г. стават част от домейна на общественото достояние - public domain, заедно с много други забележителни произведения от цял свят, прочули своите автори.
Първи януари се отбелязва от творци, архивисти и активисти от цял свят, както и цели общности като движението "Уикимедия" и Internet Archive, посветени на създаването, съхраняването и предоставянето на свободен достъп до знание и културно наследство, като Ден на общественото достояние, пише Дневник.
Празнува се правото и възможността на човечеството да черпи безпрепятствено от световния фонд на изкуството и науката, или най-общо от достиженията на човешката цивилизация, което днес все повече се разбира като незабавен и неограничен достъп до цифрово съдържание от всяка точка и по всяко време.
Общественият домейн обхваща всички знания и информация - включително книги, фотографии и аудио-визуални произведения, които не са защитени с авторски права и могат да бъдат използвани без ограничения.
През 2024 г. първият публикуван късометражен анимационен филм с героя на Мики Маус - Steamboat Willie, става обществено достояние. Периодът на авторските права на филма изтече в САЩ и той вече е достъпен за всички. По този повод пълнометражна версия с висока разделителна способност на Steamboat Willie днес е публикувана на първа страница на англоезичната "Уикипедия.
Сега всеки е свободен да споделя и ремиксира Steamboat Willie, без да е необходимо първо да получи лиценз.
Това се отнася и за голям брой творчески произведения, публикувани през 1928 г. Сред тях "Къщичката в къта на Пух" от А. А. Милн и симфоничната поема "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин.
Малко под осем минути, Steamboat Willie не само представи най-популярния от многото анимационни герои на Walt Disney, но също така беше един от първите анимационни филми с напълно постпродуциран синхронизиран саундтрак. Това допринася за популярността на филма след излизането му през 1928 г.
При филми срокът на авторското право е 70 години след смъртта на последния преживял измежду режисьора, сценариста, оператора, автора на диалога и автора на музиката, ако тя е била създадена специално за филма.
Авторските права върху Steamboat Willie първоначално трябваше да изтекат през 1984 г. През десетилетията компанията "Уолт Дисни" успешно лобира за удължаване на срока на авторските права съгласно законодателството на Съединените щати.
Реформата от 1998 г. дори получи прозвището "Законодателен акт за защита на Мики Маус", защото най-известният бенефициент от него беше именно известният анимационен герой на Дисни. Удълженият срок на защита обаче изтече вчера.
Същевременно трябва да се има предвид, че изтекли към днешна дата са само авторските права върху филма от 1928 г.
Персонажът на Мики Маус остава защитен като регистрирана търговска марка.
Авторското право върху тези произведения също продължава да съществува в редица юрисдикции извън Съединените щати. В някои страни цялото музикално творчество на руския композитор Сергей Прокофиев - включително най-известната му творба "Петя и вълкът". Сред останалите световно известни творения, които днес стават общодостъпни в юрисдикциите, в които срокът на авторското право е 70 години, са стихотворението "Не си отивай кротко в тъмнината" от Дилън Томас.
Творбите на Сергей Прокофиев са илюстративен пример за това колко трудно е да се очертаят границите на общественото достояние, отбелязва Лукас Мезгер, медиен и ИТ адвокат с докторска степен по авторско право от Университета в Кил, доброволен редактор на "Уикипедия" на немски език. Съгласно руския закон за авторското право работата му вече е обществено достояние от няколко години и много други юрисдикции вече са последвали примера.
И все пак в Съединените щати авторските права върху "Петя и вълкът" всъщност бяха възстановени. Това се случи след изтичането им. Те бяха удължени до 2031 г. в много обсъждана реформа на авторските права от 1994 г.
За авторското право и домейна на общественото достояние накратко
Авторското право се закриля за определен срок от време. Тъй като законите се различават в световен мащаб, статусът на авторското право на някои произведения не е еднакъв.
Когато дадено произведение е влязло в домейна на общественото достояние, вече няма правно основание за налагане на ограничения върху използването му.
За произведения, създадени преди 1870 г., обикновено е безопасно да се приеме, че са обществено достояние по целия свят.
Повечето юрисдикции са обхванати от един от трите основни типа срок за авторско право за исторически литературни и художествени произведения.
През последните десетилетия се наблюдава разширяване на обхвата на авторското право. Както по отношение на времето, така и по отношение на защитения предмет. През ХХ век авторските права са разширени. Целта е да отговорят на интересите на притежателите на права за сметка на домейна за обществено достояние.
С изключение на Беларус и Испания, произведение става обществено достояние в Европа 70 години след смъртта на създателя. Или 70 години след смъртта на последния жив автор, ако произведението е със съвместно авторство, ако е било публикувано по време на живота на създателя.
За непубликуван досега материал тези, които го публикуват първи, имат правата за публикуване за 25 години.
В повечето страни от Африка и Азия, както и Беларус, Боливия и Нова Зеландия произведение става обществено достояние 50 години след смъртта на създателя. През 2004 г. авторското право в Австралия се промени от закон "плюс 50" на закон "плюс 70". Това е в съответствие със Съединените щати и Европейския съюз.
По подобен начин Канада измени своя Закон за авторското право през 2022 г. Той влезе в сила на 30 декември 2022 г., но не възобнови изтеклите авторски права. В резултат на това нови автори няма да излязат от авторското право в Канада до 1 януари 2043 г.
Обхватът на авторските права се определя спрямо понятието "автор" и съответните законово признати обекти. Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение на литературата, изкуството или науката. Обект на авторско право са произведения на литературата, изкуството или науката, които са резултат от творческа дейност.
Прехвърлянето на имуществените права създава категорията "носители на авторско право", докато неимуществените права са неотчуждими.
Не са обект на авторско право нормативните и индивидуалните актове на държавни органи. Също официалните им преводи, както и всякакви идеи и концепции, фолклорни творби, новини, факти, сведения и данни.
Вижте кои са най-популярните търсения в Google на българите за 2023 година