ДАНС е имала информация, която е подала на ГДБОП за връзки на Петьо Петров - Еврото, с Размиг Чакърян, свързван в медии с "Евролаб" 2011 ЕООД. Това е дружеството, част от т. нар "златен гьол", което години наред държеше еднолично фитосанитарния граничен контрол на ГКПП "Капитан Андреево" и срещу което държавата води дела.
Това се вижда от докладна записка от ГДБОП, публикувана от Антикорупционния фонд (АКФ). Тя описва действия на 29 май 2023 г. - нощта, в която е направен безуспешният опит за задържане на Петьо Петров - Еврото в столичния ресторант "Келари".
"Във връзка с придобита информация от служители на ДАНС, че на адрес в гр. София, жк. "Сердика", бл.18А , на който е регистрирано търговско дружество "Евролаб 2011" ЕООД, свързано с лицето Размиг Керопе Чакърян, се намират вещи и предмети от значение по образувано досъдебно производство от Софийската районна прокуратура (СРП), които могат да бъдат укрити или унищожени... предлагам да бъдат извършени действия по разследването на адресите."
Докладната е до Софийската районна прокуратура. От там същата нощ образуват делото срещу Петьо Петров.
ГДБОП предприема по неотложност претърсванията на посочения адрес и в ресторанта "Келари" (на Чакърян), откъдето - твърди се, е изчезнал Петьо Петров, без следа и до днес.
Делото е образувано ден след публикуваната от АКФ и придобила популярност снимка, запечатала ръкостискане на възторжено усмихнат Борислав Сарафов, тогава зам. главен прокурор, и Петьо Петров Еврото, вече публично осветен като потенциален брокер на влияние в съдебната власт, пред ресторант "Осемте джуджета", където провеждал срещите си, включително с прокурори.
От протоколираните разпити на служители на ГДБОП се потвърждава, че претърсванията са извършени още същата вечер в рамките на именно светкавично образуваното от Софийската районна прокуратура (СРП) досъдебно производство.
"Евролаб 2011" е известна покрай фитосанитарния контрол на Капитан Андреево. Тя е посочвана многократно като слабо звено в граничния контрол, което предизвика и политически скандал, свързан с несменяемата фирма.
От докладната на ГДБОП изникват два нови момента в криминалния сюжет с главен герой Петьо Еврото, напомнят от Антикорупционния фонд.
За първи път се чува публично за роля на ДАНС като източник на информация, довела до среднощното претърсване на адреси, свързани с Размиг Чакърян. Вторият - не беше известно досега и че ДАНС е подала информация към ГДБОП за връзки между "Евролаб 2011" ЕООД и Размиг Чакърян, от една страна, и между Чакърян и започнатото разследване срещу Петьо Еврото, от друга. Досега такава информация излизаше само от журналистически разследвания. Претърсените имоти, свързани с Чакърян, са столичният ресторант "Келари" и други адреси в близост. Освен това и въпросният офис на "Евролаб 2011" ЕООД, както и вила близо до ГКПП Капитан Андреево.
“Златният гьол”, който надживя правителства
Иззетите веществени доказателства се намират в Софийска градска прокуратура. Към момента не е известно какво става с тях, пише АКФ.
Не е известно какво е открито при нито едно от тези действия по разследването. От прокуратурата досега не са обявявали какво се е случило с иззетите веществени доказателства. Става въпрос за компютри, записи от охранителни камери и документи от имотите на Чакърян. Не се знае дали информацията на ДАНС за връзка с Петьо Петров е потвърдена. Не се знае и дали е имало каквото и да било допълнително разследване по линия на Размиг Чакърян.
Според градския прокурор Илиана Кирилова чувалите са "огледани и описани" от колегите ѝ. Тя обясни това в интервю за в. "Сега". На въпрос какво има в чувалите Кирилова казва:
"Според това, което аз знам, няма нещо, което е смущаващо." И добавя:
"Трябва да се видят естествено още веднъж. Да се направи анализ на тези доказателства, да се види дали едно например постановление, което се е намерило там. Как се е развило и приключило делото. Дали е оказвано влияние, дали има нещо смущаващо по това дело, за да се направи връзка между намереното и това, което се е случило действително."
Според постановлението на прокурора Йордан Петров от СГП, който е прекратил разследването, адресите за претърсване са посочени от Любена Павлова, бившата жена на Петьо Петров. Според нея на посочените адреси са се съхранявали на различни носители записите от охранителните камери на "Осемте джуджета", посочва прокурор Петров. Към днешна дата Павлова се е отрекла от показанията си.
Издирват ли се Чакърян и Петров?
АКФ припомня, че след безуспешната акция по задържането на Петьо Петров на 30 май 2023 г. наблюдаващият прокурор от СРП Георги Иванов нарежда издирване на местонахождението на Петров и неговото дете и на Размиг Чакърян. Включително поставянето на специфичен граничен контрол, ако се опитат да преминат границата. Неясно остава дали Чакърян продължава да се издирва от властите и към момента.
А що се отнася до Петров, той не може да бъде издирван по образуваното на 29 май 2023. Но срещу него се води друго дело за вещно укривателство. То е във връзка с присвоеното злато на Илия Златанов, заради което би следвало да бъде издадена европейска заповед за арест, казват юристи. Никой не информира официално дали е издирван Петров. Също не е попитана ръководителката на СГП Илияна Кирилова по време на изслушването ѝ във временната парламентарна комисия във вторник. Неотдавна директорът на ГДБОП Явор Серафимов каза, че се намирал "в съседна държава и се издирва".От прокуратурата няма потвърждение за издирването.
Изводът на юристи по повод информацията на ДАНС:
Изключително важна е ролята на прокуратурата, в нейни ръце е и съдбата на събраните доказателства
В конкретния случай прокуратурата се е нуждаела от информацията на ДАНС. Но за да бъде получена, трябвало е да бъде търсена и искана. Прокуратурата, в случая СРП, е тази, която е разпореждала на ГДБОП, а Главната дирекция "вика на помощ" ДАНС. Но всичко това е невъзможно да даде "процесуален продукт" (за наказателното производство) без волята и добросъвестно наблюдение на прокуратурата. Съдбата на събраните доказателства също е в ръцете на прокуратурата, коментираха юристи.