Управителят на БНБ не иска да се въвлича в политическия процес. Това коментира Димитър Радев след среща с президента по повод поста на служебен премиер.
Спазвайки промените в Конституцията и след като и трите мандата не бяха осъществени, държавният глава стартира процедура по разговори с потенциалните служебни министър-председатели. Шефът на Народната банка е един от тях.
Според Димитър Радев има две групи причини, поради които той не би бил удачен избор за служебен премиер.
"Първата е чистосъдържателна. Това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълъг период от време. Това е едно от нещата, които успяхме да постигнем след 2015 г. и има една здравословна дистанция между Централната банка и политическия процес. Така че трябва да не се допуска такова въвличане на банката. Има и редица правни причини", коментира шефът на БНБ.
"Има колизия с националното законодателство, която е очевидна, но това, за което малко се говори, е, че има колизия и с европейското законодателство. Управителят на Централната банка и неговата роля са изрично дефинирани. Освен това съм подписал и Етичен кодекс, който изрично посочва, че управителят на БНБ трябва да избягва участие в политическия процес и да прави опити да взима позиции, извън тази на управител. Всичко това се отнася както мен, така и за подуправителите. Това са съображенията, които посочих пред държавния глава, все пак накрая той ще обяви", допълни управителят.
По думите му ще бъде не много далновидно политически и стратегически, ако се въвлече Централната банка в политическия процес. "С идеята да решим конюнктурен проблем, ще дадем дългосрочни проблеми. Това не е редно да се допуска", завърши той.
По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази желание за служебен премиер да не бъдат номинирани председателят на парламента Росен Желязков и шефът на Сметната палата Димитър Главчев. Ако президентът трябва да уважи всички "искания" и обстоятелства, то не остава никой, който да заеме поста...
Видео: NOVA