Проверка на NOVA показва колко е лесно да се закупят продукти с наркотици в тях. Само с няколко клика можем да си поръчаме желирани бонбони, мед, кремове и вейпове с дизайнерски синтетики. Тези продукти са хит сред подрастващите, а учени се натъкнаха на вид синтетика, която не са виждали досега.
3 минути - точно толкова време отнема поръчката на желирани бонбони в интернет. Питат ни имаме ли 18 години, но не искат да ги докажем. Попълваме адреса за доставка и чакаме. На сутринта получаваме есемес от куриерската фирма, че колетът ни е пристигнал.
И така без да има нужда от лична карта или какъвто и да е документ за самоличност пратката е получена. Пристигат 3 пакета на стойност от 92 лева. С вкусове на ягода, портокал и синьо манго. Самият продукт изглежда като един най-обикновен желиран бонбон, даже отгоре е захаросан.
Лаборанти в лицензирана лаборатория в „Александровска” болница проверяват какво съдържат желираните бонбони. След няколко часа резултатът е готов. Медиците са изненадани, защото не са виждали такова нещо.
„Анализът установи 10-OH-HHC, което е модификация на познатия хексахидроканабинол”, обяснява химикът Христо Манов.
В сайта, от който са поръчани, свойствата на бонбоните са описани като повишаващи чувството на еуфория и премахващи депресията.
„Отзад пише, че това е рекламен продукт и не е за консумация. Хората обаче си го купуват точно за консумация”, обяснява химикът.
Отговор на въпроса какъв ефект може да предизвикат тези желирани бонбони върху подрастващите остава неизвестен.
„Те са изключително слабо проучвани и нямаме представа какво е влиянието върху организма и когнитивните възприятия”, казва Манов.
Ученици разказват, че знаят за други деца, които са пробвали. Най-често това ставало на домашни купони.
В момента има колко 20-30 сайта, на които се предлагат вейп устройства и други подобни продукти. Ще извършим проверка къде се хоства този сайт, кой го е регистрирал и кой е изпращача на подобни материали.”, казва обясни старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция „Киберпрестъпност. Това отнемало 1-2 седмици.
По думите му част от тези незаконни вещества се произвеждат и на територията на България. Учители пък призовават за повече комуникация у дома.
„Ще апелирам към родителите да знаят, че ако те не отделят внимание на децата си и не ги възпитават, през социалните мрежи някой инфлуенсър, известен с простотията си, той ще ги възпитава”, казва Александър Александров, учител по история.
Подобни сайтове, в които могат да се закупят продукти с неизвестни синтетики, никнат като гъби. Често те се продават и с лицензирани и легални стоки. Дилърите постоянно измислят нови и нови вариации на вече забранени субстанции, които са лесни за разпространение, заобикалят родното законодателство и накрая стигат до нашите деца.
Живеем в качествено нова реалност, която изисква адаптация и нов подход. Философията "забрани и забрави" вече не работи. Въпреки войната срещу наркотиците употребата сред подрастващите нараства, а пазарът ни е залят от синтетики с неясно съдържание.
Да си купиш вейп с наркотик излиза прекалено лесно, показва експеримент (видео)
Вейпът, от който е пушило починалото 14-годишно момче, е съдържал наркотик (видео)
В същото време МВР продължава да си гони опашката, борейки се със симптомите на проблема вместо с неговите причини, а след това се тупа в гърдите за добре свършената работа.
Затова ситуацията изисква и нашата намеса като граждани и родители, за да можем да предпазим децата си.