Правната комисия прие механизъм за разследване на главния прокурор (видео)
Правната комисия прие механизъм за разследване на главния прокурор.
Депутатите одобриха на първо четене законопроекта на служебния кабинет, с който се създава механизъм за разследване на главния прокурор.
Гласуването трябваше да се проведе преди седмица, но беше отложено. Сега проектът бе подкрепен от 12 депутати на “Продължаваме промяната”, БСП, “Демократична България” и ГЕРБ. Народните представители от ДПС, “Възраждане” и “Български възход” се въздържаха. Бранимир Балачев от ГЕРБ гласува против, пише в. Дневник.
Часове наред браниха Гешев в правната комисия
Две комисии в парламента почти едновремнно разглеждаха двата законопроекта със сходно съдържание. Те са ключови по две причини. От една страна, защото са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. От друга – касят реформа, която събира най-малко мнозинство в парламента, но е обявена за ключова от голяма част от политическите формации.
Промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт трябва да бъдат разгледани в пленарната зала на първо четене, а след това и на второ четене. Дали това ще се случи, зависи от това колко дълго ще работи 48-ото Народно събрание, допълва Свободна Европа.
Преди гласуването правната комисия изслуша главния прокурор Иван Гешев, който определи предложения от служебното правителство механизъм като “противоконституционен”.
Приемането на механизъм за контрол на главния прокурор е ключово, тъй като е част от ангажиментите, заложени като условие в Плана за възстановяване и устойчивост на България.
По време на изслушването си по темата Иван Гешев многократно критикува предложението, изготвено от служебното правителство. Както и друг път по-рано, той повтори аргумента си, че механизмът е насочен лично срещу него.
“Аз съм в дилема дали да се гордея, че за първи път се прави специално закон за Иван Гешев, или да ме е срам за състоянието на българската държавност. Чудя се дали това е привилегия за мен и още четири човека, но се надявам, че в хода на времето ще ми се изясни”, каза Гешев.
Механизмът за контрол на главния прокурор беше заложен при редакциите на Плана за възстановяване и устойчивост на България от служебните правителства на Румен Радев и редовния кабинет на Кирил Петков. Последните предложения за изменения бяха на служебния министър на правосъдието Крум Зарков.
Законопроектът предвижда при данни за престъпление, извършено от главния прокурор или неговите заместници, разследването да се води от наказателен съдия от Върховния касационен съд (ВКС), от Апелативен съд или Окръжен съд, но с ранг на съдия от ВКС.
Той ще се определя на случаен принцип от списък с магистрати, предварително одобрен от Наказателната колегия на ВКС. Действията на този специален прокурор ще се контролират от друг наказателен съдия.
Целта на идеята съдия да разследва главния прокурор е той да бъде независим при взимането на решения.
Предложението предвижда още разследващи органи в случаи на разследване на главния прокурор да бъдат разследващи полицаи. Те ще бъдат определени със заповед на министъра на вътрешните работи. А разследващите митнически инспектори – със заповед на министъра на финансите.
Делата за престъпления от общ характер, извършени от главния прокурор или заместник, ще са подсъдни като първа инстанция на СГС. Отказите да се образува досъдебно производство ще подлежат на съдебен контрол на две инстанции.
Правната комисия прие механизъм за разследване на главния прокурор (видео)
Коментари