САС: Делото за Възродителния процес е прекратено неправилно
Софийският апелативен съд (САС) определи, че делото за Възродителния процес е прекратено неправилно. Съдът отмени постановлението на Военната прокуратура в София, с което бе прекратено разследването за Възродителния процес. За това съобщава СЕГА.
Това означава, че на практика съдът връща делото на прокуратурата за продължаване на процесуално-следствените действия. Определението на съда от 22-ри декември не подлежи на обжалване. Прекратяването бе потвърдено на долна инстанция, в Софийския градски съд.
През март 2022 г. един от обвиняемите по делото, бившият комунистически министър-председател Георги Атанасов, почина. Два месеца по-късно, през май, прокуратурата прекрати разследването. Другите обвиняеми по делото, Тодор Живков – генерален секретар на БКП, ген. Димитър Стоянов – министър на вътрешните работи, Петър Младенов – министър на външните работи и Пенчо Кубадински – член на Политбюро на БКП, починаха през годините.
“ДПС е органически свързано с Мултигруп” – Kак се роди ДПС и как стана това, което е днес?
Ситуацията през годините
Делото бе заведено от Прокуратурата на въоръжените сили през 1991 г. за установяване на виновните за насилствената смяна на имената на турското малцинство в Народна република България. Възродителния процес бе наложен от тоталитарния режим на БКП начело с Тодор Живков. Абсолютната давност по делото отдавна изтече, пише СЕГА. През последните години съдът няколко пъти указва на прокуратурата да го реши.
Държавното обвинение внася обвинителен акт два пъти – през 1994 г. и 1998 г. И двата пъти делото е връщано за доразследване. Първоначално обвиняеми по него са Тодор Живков, Димитър Стоянов, Пенчо Кубадински и Георги Атанасов. Първоначалните обвинения са за подбуждане на етническа дискриминация и омраза, но след това те са преквалифицирани за военни длъжностни престъпления. Така като обвиняеми остават Живков, Стоянов и Атанасов.
Делото е във Военно-окръжната прокуратура в София от май 1998 г. До 2003 тя успява да издири имената и адресите на 446 българи от турски произход или техни наследници, които са били в “Белене”. Разпитани са 312 от тях. Останалите 134 не са открити, въпреки опитите със съдебни поръчки. Повечето от тях са в Турция.
През 2003 г. тогавашният зам.-главен прокурор Христо Манчев заявява, че разследването фактически е завършено. Неизпълнимите указания на съда за разпит на всички пострадали обаче възпрепятстват внасянето на обвинителен акт.
През септември 2018 г. Софийският градски съд задължи прокуратурата да реши съдбата на разследването в едномесечен срок. Тогава делото беше спряно, а след смъртта на последния обвиняем по него – прекратено.
“ДПС уж с тази цел се създаде”. Защо няма осъдени за “Възродителния процес”?
Определението на Софийския апелативен съд
Така стигаме до сегашния момент с определението на Софийския апелативен съд. То гласи, че прокуратурата е допуснала “съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правата на пострадалите”. Апелативните съдии Камен Иванов, Владимир Астарджиев (докладчик) и Виолета Магдалинчева посочват, че градския съд не е изпълнил задължението си да изясни дали всички пострадали, които имат право на жалба, са уведомени за прекратеното от прокуратурата дело.
“Смъртта на обвиняемия [Георги Атанасов] позволява наказателното производство да бъде прекратено спрямо починалото лице, но не дава възможност за прекратяване на цялото наказателно производство, без прокурорът да се е произнесъл по това дали има извършено престъпление, какво е това престъпление и има ли други лица, които биха могли да носят отговорност за престъплението, ако такова има”, пише в съдебното определение. Според съда в прокурорското постановление липсва отговор на тези въпроси, “независимо от наличието по делото на многобройни молби на пострадали лица и техните защитници с твърдения за престъпления с различна правна квалификация, от тази, която е била приета от прокуратурата, както и за лица, различни от четиримата обвиняеми по делото, носещи отговорност за тези престъпления”. Това гласи определението на Софийския апелативен съд.
Прокурорът би могъл да прекрати изцяло наказателното производство само след отговор на тези въпроси и след като разследването по съдебното производство е приключило по съответния ред, допълват магистратите. Това е в случай, че се приеме, че престъплението е само това, за което са били обвинени лицата Тодор Живков, Георги Атанасов и Димитър Стоянов, а именно – военни длъжностни престъпления.
САС: Делото за Възродителния процес е прекратено неправилно
Коментари