<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=237127" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: На помощ на ж...

Учени потвърдиха, че кучетата и хората могат да си “говорят”

31 Август 2024
0 343

Учени потвърдиха, че кучетата и хората могат да си “говорят”. Това се случва с помощта на звукови табла, пише The Guardian.

Умно куче може да брои до 10 (ВИДЕО)

Могат ли кучета и хора да си общуват чрез такива конзоли? Според група изследователи кучетата, обучени да използват такива устройства – клипове с каквито изобилстват в интернет в последните години – реагират на предварително записаните думи точно както на изречени.

“Тук показваме, че всъщност (кучетата) наистина обръщат внимание на думите (на звуковото табло) и произвеждат подходящо поведение независимо от сигналите на околната среда и кой произвежда думата”, каза проф. Федерико Росано от Калифорнийския университет в Сан Диего, който ръководи изследването, който определя проучването като “първа стъпка”.

Учени потвърдиха, че кучетата и хората могат да си &#8220;говорят&#8221;
снимка: iStock

На какво реагират кучетата

Звуковите табла с бутони нашумяват през последните години: социалните мрежи са изпълнени с кучета като например Бъни (със стотици хиляди последователи). В разработката си Росано и колеги говорят за два експеримента с общо 59 кучета, всички – обучени да ползват такова табло. В първия използват цветни стикери, за да покрият бутоните на звуковата дъска на куче, предварително записани за думите вън/навън, игра/играчка и храна/яж/вечеря/гладен.

Друг изследовател, незапознат с обозначението на бутоните, който не може да чуе думите, които се произнасят, натиснал един от бутоните. И се записвало поведението на кучето. След това собствениците на кучета направили подобен експеримент. Но в този случай редували натискането на един от бутоните с това сами да произнасят думите.

Бутоните, според обяснение на един от изследователите, се поддържат на еднакви места на различните дъски. Животните обаче имат добра памет и разбират кой бутон за какво е, обяснява един от изследователите в проекта.

Изследванията предстоят

Резултатите сочат, че шансовете кучетата да показват поведение, свързано с игра, били около седем пъти по-големи, след като бутонът за игра/играчка бил натиснат от средния за трите бутона, със сходни нива на подходящо поведение за външните/външните бутони. Не показал обаче по-голям шанс за поведение, свързано с храната, когато съответният бутон беше натиснат.

Най-важното е, че констатациите се поддържат независимо дали изследовател или собственик е натиснал бутоните. И дали техният собственик е натиснал бутон. Или е произнесъл същата дума.

Изследователите сега проучват дали кучетата могат да натиснат правилния бутон за конкретни ситуации. Работа, която според тях може не само да помогне да се изследва дълбочината на разбирането на думите от кучетата. Но също така да хвърли светлина върху това дали такива устройства могат да се използват за комуникация между хора и кучета.

Видео: Youtube/What About Bunny

Учени потвърдиха, че кучетата и хората могат да си “говорят”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции