Вижте вече реставрирания Беленски мост на Колю Фичето (видео)
Вижте вече реставрирания Беленски мост на Колю Фичето от репортажа на NOVA по темата. Шедьовър на възрожденската ни архитектура живее нов живот. Мостът на Колю Фичето, край град Бяла, който беше пред срутване, вече е реставриран. Той ще бъде център на един нов туристически обект в Русенска област. Официалното откриване на реновираното съоръжение ще се случи на 23 август.
„Тоя скромен човек в потури и абичка не знае, че с Беленския си мост е построил най-голямата хидравлическа постройка на Балканския полуостров извън Цариград”, това казва Феликс Каниц за Колю Фичето.
Първото равно платно на балканския полуостров с дължина 276 метра и близо 9 метра и половина ширина, и сега впечатлява, а за времето си е шедьовър. Никола Иванов Фичев, наричан уста, което означава майстор, изгражда моста над Янтра за две години и за сумата от 700 хиляди гроша, във време, в което френски инженери поискали 2 милиона гроша за построяването му.
„Всички сме чували за прословутия пазарлък с Митхад Паша, където е заложил главата си, ако не стори моста за 700 хиляди гроша”, обясни кметът на Бяла Димитър Славов.
Легендата пък разказва, че майсторът заложил живота си, като застанал под моста, докато по него преминавали волски каруци, като доказателство, че е здрав и ще издържи. Водна стихия през 1897 година отнесла част от съоръжението. През 1922-1923 г. е реконструиран, но първоначалният облик бил променен.
Днес мостът е възстановен, една част – напълно автентична с украсените сводове с релефни изображения. И другата, така както била реконструирана.
„Най-добрите четири арки, първи запазени от автентичния мост на Колю Фичето, ще ги видите в пълния им блясък. Преди бяха буквално на места катранено черни”, каза още Славов.
Реставрирани са настилката и парапетите,скулптурните елементи са на местата си, первазите са възстановени, както и белокаменната фасада на автентичната част. Настилката на моста е от цепен камък, така нареченият калдъръм.
Изграденият до съоръжението експо център потапя посетителите в света на възрожденския строител. Сцени с восъчни фигури връщат лентата преди повече от 157 години и разказват моменти от строителството на моста. Детайлите впечатляват с прецизност.
Реставрираният мост на Кольо Фичето ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти.
Гайдари, актьори, танцьори,хор и солисти на Русенската опера ще представят спектакъл на 23 август по време на официалното откриване на възстановения мост. Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини.
Реставрацията на Беленския мост вече е факт. Мненията относно неговия външен вид обаче са разнопосочни. Още в старта на проекта архитекти и специалисти в сферата се изказаха, че това е “бутафория” и гавра с изкуството.
Реакции срещу ремонта на емблематичния мост на Колю Фичето над река Янтра (видео)
“Това е бутафория”: Недоволство от реставрацията на Беленския мост на Кольо Фичето (видео)
Едно е сигурно обаче – той завинаги ще остане ценна частичка от българската история!
Вижте вече реставрирания Беленски мост на Колю Фичето
Коментари