<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36013" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Музикаутор с жалба до Брюксел – регламентът за частното копиране не работи у нас

21 Март 2019
0 1196

Музикаутор подаде жалба до Европейската комисия за несъответствие на българското законодателство с правото на Европейския съюз относно частното копиране, с което държавата нарушава задълженията си на държава членка.

 

 

 

Става въпрос за копирането на произведения върху празни носители, например дискове, хард дискове, флашки и т.н. Ако в цяла Европа такива норми са разпространени и от тази дейност се генерират над 581 млн. евро за правоносителите, то в България правната уредба де факто не работи.

 

 

Българските институции многократно са алармирани за ситуацията, включително чрез резолюции от CISAC – Международната конфедерация на дружествата на автори и композитори, и целеви кампании, организирани от Музикаутор. Въпреки това тези сигнали досега винаги са били неглижирани от държавата.

 

 

Преди ден десет международни организации сезираха еврокомисаря в Цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел в подкрепа на аргументите на българското дружество. Това са:

– AEPO-ARTIS – Асоциация на европейските организации на изпълнителите
– BIEM – Международно бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане
– CISAC – Международна конфедерация на дружествата на автори и композитори
– EUROCINEMA – Асоциация на продуцентите на кино и телевизия
– EUROCOPYA – Европейска федерация на дружествата на продуцентите за съвместно управление на правата при частно копиране на аудиовизуално съдържание
– EVA – Европейски визуални артисти
– FIM – Международна федерация на музикантите
– GESAC – Европейска група на дружествата на автори и композитори
– IMPALA – Асоциация на независимите музикални компании
– SAA – Дружество на аудиовизуалните автори

 

 

В писмото си те посочват, че в продължение на много години липсата на работещ регламент в България нанася значителни вреди както на българските и европейски правоносители, така и на правоносители от цял свят.

 

 

Международните организации сигнализират, че българската система също така пренебрегва разпоредбите на Бернската конвенция, Договора на Световната организация за интелектуална собственост за изпълненията и звукозаписите (WPPT), както и Международния договор за свързаните с търговията аспекти на интелектуалната собственост (TRIPS), които България и Европейският съюз са длъжни да спазват.

 

"Това е така, защото тя (българската система – бел. ред.) неоснователно накърнява законните интереси на правоносителите чрез ограничаване на тяхното изключително право на възпроизвеждане и същевременно не предоставя ефективен механизъм за справедлива компенсация за загубата на приходи или за вреда, причинена от актове на частно копиране", посочват още международните организации в своето писмо.

 

 

Източник: dir.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции