<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=25870" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

"Репортери без граници": България пак е на медийното дъно в ЕС

26 Април 2017
0 998

България остава на дъното на ЕС по свобода на медиите, като пред нас се нареждат не само европейските страни, но и всички държави от Западните Балкани, Молдова, Армения, Киргизстан, Монголия, африкански държави като Кения, Либерия, Мозамбик, ислямски Тунис, а също Непал и Източен Тимор. В новия световен индекс на организацията "Репортери без граници" България все пак бележи "символично" подобрение като се изкачва с четири места в сравнение с миналата година, когато е била на 113 място.

 

"Репортери без граница" посочва, че медийната среда у нас е "доминирана от корупция и сливане между медии, политици и олигарси, включително Делян Пеевски (…) собственик на медийна група, притежаваща 6 вестника и контролираща почти 80% от разпространението на печатни издания".

 

Освен това правителството продължава да финансира с евросредства определени медии "при пълна липса на прозрачност, което всъщност подкупва редакторите да улесняват медийно правителството или да се въздържат от публикуването изобщо на проблемни теми“. Краткият анализ за България е публикуван под красноречивото заглавие "Подкупване на медиите“.

 

На България е поставена и оценка 35.01. Оценката на страните, подредени в индекса, се формира въз основа на специална методология, подробно представена в сайта на "Репортери без граници". Методологията включва няколко критерия, като медийна независимост, автоцензура, плурализъм, законова рамка, прозрачност, качество на инфраструктурата в подкрепа на създаването и изготвянето на новини и информация. За сформиране на оценката има и въпросник от 87 въпроса, свързани с гореспоменатите критерии.

 

Най­високата оценка е 0, което означава пълна свобода на медиите, а оценка 100 означава тотална липса на свобода на медиите. За сравнение Норвегия, която е начело в индекса, има оценка от 7.60, а страната в дъното на класацията ­ Северна Корея, която е на 180­о място, има оценка 84.98, тоест няма страна нито с максималната, нито с минималната оценка. Свободата на медиите никога не е била толкова застрашена

 

Според "Репортери без граница" никога свободата на медиите по света не е била толкова застрашена. Неправителствената организация е засякла атаки срещу медиите, фалшиви информации, репресии и триумф на "силните хора" като Тръмп и Ердоган."Репортери без граници" са обезпокоени от това, че има риск от негативна промяна в ситуацията със свободата на медиите по света, по­специално във важни демократични страни, се отбелязва още в документа.

 

"Вманиачаването от следенето и неспазването на принципа за запазване на тайната на източниците допринасят за спада на много страни, смятани довчера за добродетелни в областта на свободата на медиите", се констатира в доклада. Скандинавските държави са в първата тройка. В първата тройка са скандинавските държави Норвегия, Швеция и Финландия. В последната тройка са Туркменистан, Еритрея и на самото дъно е Северна Корея. Пред България са не само останалите 27 ­страни членки на ЕС, но и преките ни съседи (без Турция, 155­та), плюс всички държави от Западните Балкани, включително и Албания.

 

Свободата на медиите преживява "трудна" и "много сериозна" ситуация в 72 страни (от общо 180 изброени и класирани в доклада), сред които са Китай, Русия, Индия, почти всички страни от Близкия изток, Централна Азия и Централна Америка, както и две трети от страните в Африка. Картата на света, съставена от "Репортери без граници" е "превзета" буквално от червен цвят, което означава, че ситуацията със свободата на медиите е трудна и с черен цвят, което означава, че ситуацията на свободата на медиите е много сериозна. Медиите са свободни само в петдесетина страни по света ­ в Северна Америка, Европа, Австралия, южната част на Африка, се посочва в доклада.

 

Свободата на медиите в САЩ пада с идването на Тръмп САЩ са слезли надолу с две места до 43­то място, а Великобритания е слязла надолу с две места до 40­то  място.

 

"Идването на власт на Доналд Тръмп в САЩ и кампанията за Брекзит във Великобритания дадоха по­голяма гласност на критиките и нападките срещу медиите и на фалшивите новини", се отбелязва още в доклада. И навсякъде, където моделът на силния и авторитарен човек триумфира, свободата на пресата отстъпва" се посочва още в документа. 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции