<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=40072" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ядрен експерт: Отложете ентусиазма за АЕЦ ”Белене-3”

21 Август 2019
0 536

Тази седмица приключи срокът за набиране на стратегически инвеститори за АЕЦ "Белене". Кандидатите за завършване на проекта са общо 13, а в близките седмици ще стане ясно кои ще бъдат избраните партньори.

 

ПОЯВИХА СЕ 13 КАНДИДАТИ ЗА ДОВЪРШВАНЕ НА АЕЦ "БЕЛЕНЕ"

 

Междувременно, в интервю за Медиапул, председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, който е дългогодишен ядрен експерт с опит в държавния и частния сектор, посъветва ентусиазмът за централата да се отложи. Ето какво мисли той.

 

Г-н Хиновски, вече са ясни кандидат-инвеститорите във възобновяването на строежа на АЕЦ "Белене"? Сред тях виждаме както световни имена от ядрения бизнес, така и странни концерни с фирми, свързвани с небезизвестния енергиен бизнесмен Христо Ковачки. Министър Петкова определи това като сериозен интерес. Възможно ли е този път да се реализира над 30-годишният проект?

 

Ще припомня моя любопитна прогноза, публикувана през 2006 г. в един централен седмичник, че ако АЕЦ”Белене”, (ставаше дума тогава за АЕЦ”Белене-2”!), се случи по модела, по който се готвеше, аз ще се прекръстя на "Хасан Хиновски”… Това ни скара с тогавашния министър на енергетиката Милко Ковачев.

 

Аз не се прекръстих, защото проектът се провали. А в обосновката и анализите на провала на проекта през 2012 г. участваше сегашния министър на енергетиката Теменужка Петкова като изпълнителен директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

 

Сега, като че ли г-жа Петкова не е запомнила множеството порочни практики на тогавашните пишман-менажери на проекта и тотално сбъркания модел! Сега същите, но вече като "експерти и менажери”, изничат от задните редове на кандидат-инвеститорите, потриват ръце… Сега нещата се повтарят в същия погрешен ред – готвим се авансово да харчим едни огромни пари за един сбъркан модел, без да знаем колко ще ни струва в края на краищата този проект. Готви се да бъде приложен най-рисковият и трудно управляем модел на ядрен проект, т.нар. модел на "множествени контракти”.

 

Част от кандидатите бих класифицирал като спекулативни играчи – никому неизвестни току-що скалъпени консорциуми като ИПК и УП ЕООД, Консорциум "Електроцентрала Белене”, Консорциум "АЕЦ Белене” и други. Без имидж, без ядрен опит, с неясни капитали, въобще "one man show”… Аз личнo подозирам, че зад тях се крие значителен офшорен капитал на неизвестни бизнесмени от изток.

 

Иначе други от кандидатите са първокласни. Но тепърва ще чуем техните условия. И изискванията на ЕК, с които години наред ще се борим.

 

Нали още преди години беше дадена зелена светлина от Брюксел за АЕЦ "Белене"?

 

Тепърва предстои тежка, няколкогодишна фаза на съгласуване на проекта с Европейската комисия. Наивно и глупаво звучат думите на изпълнителния секретар на "Булатом" от преди дни, че "понеже технологията е същата, само формално ще се препотвърди започналата с ЕК съгласувателна процедура”.Той дори не знае, че за АЕЦ”Белене-2” съгласувателната процедура бе започната, но поради неодобрения тогава технически проект и излизането от проекта на стратегическия инвеститор немската RWE, тя не бе завършена?!

 

Имат ли, според вас, капацитет българските експерти, назначени в комисията по оценката на заявленията, да изготвят адекватна къса листа с кандидат-инвеститорите, които ще бъдат поканени да подадат обвързващи оферти?

 

На настоящия момент НЕК, ако въобще има потенциала за такава сложна задача, трябва да изготви кратката листа и да покани участниците за начало на преговорите, от които трябва да се получат условията на кандидатите и тяхната концепция за развитие на проекта, съблюдаване на ЕВРАТОМ, степен на българското участие, очаквания бюджет, корпоративните процедури за управление на рисковете за компрометиране на срока и бюджета, както може би най-важното – стратегията за съхраняване на отработилото гориво и радиоактивните отпадъци.

 

Преди това НЕК трябва да се опита да формулира приемлива за България национална концепция за развитие на проекта и неговия модел за управление. Разговорите трябва се провеждат открито, протоколите от резултатите и обсъжданите теми и откритите въпроси да се публикуват на страницата на НЕК. Не е възможно обаче задачата да бъде изпълнена, а и България не разполага с достатъчно кадри, ако в преговорите не бъдат включени специалисти от направление "Нови мощности” в АЕЦ "Козлодуй", както опитни ядрени енергетици, ръководили вече успешно големи ядрени проекти у нас и в чужбина.

 

 

Цялото интервю прочетете в Медиапул

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции