<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=31102" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Депутатите решиха: Без силен шум от 23.00 до 8.00 часа

12 Юли 2018
0 608

Между 23.00 и 8.00 часа (вместо до 7.00 часа, както досега) се въвеждат ограничения за озвучаване на открити площи в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, озвучаването от пътни превозни и плавателни средства, предназначени за спорт, туризъм и развлечения и водноатракционни услуги, както и зареждането на обекти.

 

 

Парламентът утвърди на първо четене предложените от вицепремиера Валери Симеонов и правителството промени в Закона за защита от шума в околната среда.  Текстовете бяха подкрепени от 127 народни представители – ГЕРБ, Обединени патриоти и голяма част от БСП, 17 души бяха “против” и те са от групата на ДПС, 10 се въздържаха, пише NOVA.

 

Ограниченията не важат за гари, автогари, аерогари и системи за предупреждение при бедствия. Контролът да се пази тишина в посочения часови пояс се възлага изцяло на МВР, като служителите ще имат право да предприемат съответните законови действия за спиране на шума. В светлата част на деня си остава задължение на РЗИ. Санкциите за нарушителите като цяло се удвояват.

 

Въвежда се изискване озвучаването на открито да става само с озвучителни средства с монтирани автоматични регулатори, контролиращи нивото на звука така, че то да не е по-високо от нормативно определените гранични стойности.

 

Предлага се регионалните здравни инспекции да издават становище като част от процедурата по заявяване на работното време пред общинските и районните администрации. Целта е осигуряване на акустичен комфорт на живеещите в сгради, част от които са търговски или производствени обекти, се обяснява в мотивите. 

 

Това няма да увеличи административната тежест за лицата и фирмите при подаване на документи, малко се втвърдяват контролът и санкциите, поясни Валери Симеонов. Той подчерта, че досегашната нормативна уредба за предпазване от вредното влияние на шума върху човешкия организъм е несъвършена и не дава резултат. Вицепремиерът цитира и данни, според които у нас положението е по-тежко от другите страни в Европа, като над 40% от българчетата са с увреждания на слуховия апарат.

 

“Ограниченията важат и за курортите. Там почиват хора. Затова за тях не трябвало да има по-специален режим. Кое е по-страшно – необезшумена дискотека, която побърква целия несебърски залив, или запечатано заведение заради неиздаден касов бон”, попита Валери Симеонов. 

 

Той подчерта, че за “шумов терор” вносителите залагат затваряне на обекта до 7 дни, докато за неиздаден касов е до 30 дни. От ДПС обаче смятат, че правомощията за спиране на шума са от компетенцията на местните власти и предложенията не са в интерес на местния бизнес, те са само рестрикции.

 

“Законопроектът не е универсален и не може да бъде приложен еднакво във всички общини”, подчерта Севим Али. Симеонов отговори, че най-доволни от промените са именно кметовете.

 

https://www.vbox7.com/play:be884bec72

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции