<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=38244" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Жена опита да...

Докладът за пламналия самолет на “Шереметиево”: мълния, плюс спорни решения на екипажа (видео)

15 Юни 2019
0 4194

Самолетът на авиокомпания “Аерофлот”, който катастрофира на московското летище “Шереметиево”на 5 май, убивайки 41 души, е бил ударен от мълния, вследствие на което губи автопилота си и се приземява с твърде висока скорост, избухвайки в пламъци. Това сочи предварителният доклад за инцидента на руските разследващи, публикуван в петък, цитиран от Mediapool.

 

ЖЕРТВИТЕ НА САМОЛЕТНАТА КАТАСТРОФА В МОСКВА ДОСТИГНАХА 41 ДУШИ (ВИДЕО)

 

Макар в доклада да се посочват спорни действия на екипажа, директно не се говори за пилотски грешки. 104-страничният документ съдържа сведения за състоянието на машината преди излитането, което е отговаряло на изискванията, за членовете на екипажа, за цялото произшествие и резултатите от извършените изследвания.

 

 

Докладът за пламналия самолет на &#8220;Шереметиево&#8221;: мълния, плюс спорни решения на екипажа (видео)

 

От представените данни става ясно, че след излитането самолетът е бил ударен от мълния, което е изключило автопилота и всички системи за управления са минали в ръчен режим. Независимо от това и появилите си проблеми с наземната връзка, командирът на полета оценил ситуацията като нормална. Диспечерът дал указания на екипажа за снижаване на самолета до 900 м. На негов въпрос: “Имате ли нужда от някаква помощ?”, било отговорено: “Не, засега всичко е нормално, по устав”.

 

ПИЛОТЪТ НА КАТАСТРОФИРАЛИЯ В МОСКВА САМОЛЕТ: ИЗГУБИХМЕ ВРЪЗКА ЗАРАДИ МЪЛНИЯ

 

Цитираният от руските медии доклад посочва, че въпреки препоръката на сработила автоматична система за извършване на втори кръг при захода за аварийното кацане, екипажът решил да го пропусне и да се приземи. В документа обаче се отбелязва, че ако екипажът е убеден в отсъствието на заплаха от страна на вятър, може да не се съобразява с това указание на системата.

 

Но в същото време е установено, че масата на самолета е надвишавала с 1.6 тона максимално допустимата за кацане. След приземяването екипажът не освободил ръчно спирачните клапани. В същото време обаче не било осигурено автоматичното им освобождаване в избрания режим на управление. Самолетът пламнал, след като по време на кацането на три пъти ударил пистата, а колесникът му се счупил. Последвало разрушаване на долната част от конструкцията на самолета, теч на горива и избухнал пожарът.

 

 

https://www.ntv.ru/video/1731383/

 

 

Навреме били подадени сигналите за пожара. Част от пътниците успели да излязат от аварийните изходи, но други пасажери не успели да напуснат машината, въпреки че пожарникарите били вече на пистата. Това им коствало живота.

 

Докладът не посочва като пряка причина за катастрофата грешки на пилотите, но действията на екипажа ще бъдат оценени по време на експерименти на тренажор и ще се извърши математическо моделиране на последния полет на въпросния “Сухой Суперджет-100”.  Комисията ще анализира предишни случая и преход на системата за дистанционно управление на машината в ръчен режим и случаи на такива твърди кацания.

 

Разследващите засега не виждат необходимост от допълнителни препоръки за повишаване безопасността на полетите.

 

 

Източник: Mediapool

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции