<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=41126" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Изборът на Фолксваген в полза на Турция изпраща "опустошителен сигнал" до България

02 Октомври 2019
0 2932

В Брюксел остро критикуват решението на Фолксваген за Турция. Този избор подсилва "автократичния режим на Ердоган" и изпраща "опустошителен сигнал" до България, смята германска евродепутатка, цитирана от Дойче веле.

    

 

Евродепутати от различни фракции остро критикуват плановете на Фолксваген да строи новия си завод в Турция, пише "Берлинер Моргенпост". Журналисти от вестника са разговаряли с депутати от ЕНП, Зелените и АЛДЕ, които са изразили подозрението, споделено вчера (30.09.) и от председателя на европейската партия на Зелените Райнхард Бютикофер. Според него, решението на Фолксваген нарушава правилата на ЕС за закрила на конкуренцията.

 

"Изглежда, че решаваща роля за избора на Турция е изиграла гаранцията, че с пари на турските данъкоплатци ще бъдат закупени 40 000 автомобила, както и щедрата държавна помощ в размер на 400 милиона евро", каза пред агенция Франс прес Бютикофер. В рамките на Митническия съюз Турция се е ангажирала да спазва правилата на ЕС, но така и не прилага на практика това обещание, смята политикът.

 

БЪЛГАРИЯ ОЩЕ Е ФАВОРИТ ЗА ЗАВОДА НА ФОЛКСВАГЕН

 

"България също положи усилия"

 

"Берлинер Моргенпост" разполага с писмото на седем евродепутати до Еврокомисията, в което те предлагат да се проведе съвместно разследване в Съвета за асоцииране ЕС-Турция. Германската евродепутатка от Зелените Виола фон Крамон-Таубадел, която е сред подписалите въпросното писмо, призова Надзорния съвет на Фолксваген да спре проекта. Депутатката е избрана във федералната провинция Долна Саксония, която от името на държавата държи пакет акции и участва в решенията на Фолксваген.

 

"Берлинер Моргенпост" припомня, че договорът на германския автомобилопроизводител с Турция е пред подписване, след като Управителният съвет на концерна е взел принципно решение. Вестникът посочва също така, че "съседна България също положи усилия да привлече инвестицията, но поради ограниченията на ЕС не можеше да обещае (достатъчно голяма – бел. ред.) държавна подкрепа."

 

Агенция "Франс Прес" също припомня, че до последния момент и България, която е член на ЕС, се е надявала да получи завода. Правителството в София направи на концерна примамливо предложение за държавна помощ – по думите на премиера Бойко Борисов обаче, това можело да стане само "при стриктно спазване на европейското законодателство", отбелязва агенцията.

 

Подписалите писмото до Еврокомисията – сред които са и шефът на германските християндемократи в Европарламента Даниел Каспари и председателят на европейските Зелени Райнхард Бютикофер – подчертават, че инвестицията ще наруши правилата за конкуренцията в ЕС, но визират и политическото положение в Турция. Пред Франс прес Райнхард Бютикофер го формулира така: "Като имаме предвид все по-лошото състояние на правовата държава, на медийната свобода и на демокрацията под управлението на президента Ердоган, решението на ръководството на концерна Фолксваген предизвиква потрес."

 

ГЕРМАНСКИ ИЗТОЧНИК: ФОЛКСВАГЕН Е ИЗБРАЛ ТУРЦИЯ (ВИДЕО И КОЛАЖ)

 

"ЕК да се намеси"

 

Бютикофер призовава Европейската комисия да се намеси. Според него Фолксваген се опитва да печели, нарушавайки правилата, а и освен това вреди на една държава-членка. Евродепутатката от Долна Саксония Виола фон Крамон-Таубадел казва пред "Берлинер Моргенпост", че изборът в полза на Турция подсилва "автократичния режим на Ердоган" и същевременно изпраща "опустошителен сигнал" до другия кандидат – България. "Фолксваген сякаш не си е взел никаква поука от последните скандали", казва евродепутатката.

 

В края на статията си "Берлинер Моргенпост" я цитира с думите: "На фона на сегашната нестабилна и изключително критична политическа ситуация в Турция всеки, който реши да се довери на финансовите обещания на президента Ердоган, някой ден навярно ще трябва скъпо да заплаща този финансов риск."

 

 

 

Източник: Дойче веле

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции