<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=35819" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Неонатолози в Пловдив спасиха две бебета с тегло от 650 и 950 грама

15 Март 2019
0 502

Неонатолози спасиха живота на две бебета, родили се с екстремно ниско тегло – под 1 килограм, и прекарали месеци в интензивното отделение в АГ болница в Пловдив.

 

 

 

Юлия Хумчева е един от най-малките пациенти на отделението – тя е родена в 28 гестационна седмица с тегло 650 грама от майка с много тежка прееклампсия, съобщиха от лечебното заведение. Владимир Джинов пък се ражда след спешно секцио в 31 гестационна седмица с тегло 950 грама и диагноза вродена пневмония и перикарден излив.

 

 

Юлия е първото бебе, на което е приложено лечение по най-иновативен метод – сърфактант по неинванзивен начин ЛИСА – less invasive surfactant administration/, последвано от вентилация чрез назален CPAP. Владимир е лекуван по същия начин. Този метод е атравматичен за бебетата и осигурява адекватно дишане без инванзивни методики както преди.

 

 

Месеците болничен престой не прекъсват връзката между децата и техните семейства. Родителите имат ежедневен достъп до своите деца в интензивното отделение. По време на престоя се осигурява кенгуру грижа – метод, известен още като "кожа до кожа", който запазва близката връзка между родителя и детето и помага на недоносеното по-бързо да излезе от критично състояние. Няколко дни преди изписването майките заедно със своите деца пребивават в семейна стая.

 

 

Близката връзка понижава нивото на стрес и дава възможност на майките наравно с медицинския персонал да участват в отглеждането им. Това са част от начините, които гарантират по-добра прогноза от проведеното лечение. Юлия и Владимир са едни от многото малки пациенти, които преминават всяка година през едно от най-големите неонатологични отделения в страната ни.

 

 

След проведеното лечение и двамата бяха изписани – Юлия с тегло 2100 грама, а Владимир – 2060 грама, в добро състояние.

 

 

Източник: dir.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции