<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=31020" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Пеевски ще "разширява" законопроекта си за медиите

09 Юли 2018
0 740

Депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Велислава Кръстева ще "разширяват" между първо и второ четене обхвата на законопроекта си за медиите, който бе приет на първо четене в пленарна зала през седмицата.

 

 

"Сега подготвяме промени, с които ще разширим обхвата на прозрачност. Ще бъде включено и кредитирането, както искат въпросните медии, и финансирането по проекти – държавни или европейски, ще бъде включено и безвъзмездното финансиране, грантови схеми. Изобщо искаме прозрачност в целия процес – процеса на създаване на една медия, на нейната собственост, на нейното финансиране, на нейното разпространение. В момента умуваме и върху това този процес на прозрачност да се разпространи и върху медиите в интернет, сайтовете", заяви Йордан Цонев.

 

Той не обясни какви точно ще са разликите между първоначалния проект и допълнителните промени, които ДПС ще внесе, пише mediapool.bg.

 

Според първоначалния проект само някои видове финансиране ще се осветлят

 

Първоначалните текстове предвиждат обявяване на собствеността и част от финансирането на всички "доставчици на медийни услуги", включително информационните агенции и онлайн медиите. Според внесения проект ще се обявява само безвъзмездното финансиране, а също и всяко друго финансиране без приходите от обичайната дейност на медията и без банковите ѝ кредити. Така на практика се изключват рекламните договори, които създават солидни зависимости в медиите, както и финансирането с лоши кредити от банки.

 

Практиката медии да се финансират с лоши банкови заеми детайлно бе разкрита покрай срива на КТБ през лятото на 2014 г. Още тогава разследване на "Протестна мрежа" установи, че банката на Цветан Василев е финансирала редица издания, чиято политика на отразяване неотклонно е била проправителствена през годините. Сред тях бяха някои от най-масовите вестници извън медийната група на Ирена Кръстева и Делян Пеевски. Заемите бяха в размер на близо 30 млн. лева заедно с дължимите лихви и се оказаха раздадени от фирми "пощенски кутии на КТБ" за три водещи дружества на медийния пазар. Става дума за "Про нюз България" АД (тогава издател на вестниците "Труд", "24 часа" и "168 часа" със собственик Венелина Гочева), "Обединени свободни медии" (издател на вече фалиралия "Преса" и несъществуващото сп. "Тема") и "ГМ Прес", (притежаваща "Стандарт прес", "Шоу", "Блиц", регионалните "Марица" и "Струма").

 

Няма проблем медийните магнати да са политици

 

"Не виждам проблем, ако Пеевски има концентрация на медии, да остане депутат. Има механизми тази концентрация да бъде прекъсната", каза още Йордан Цонев. Според него няма проблем медийни магнати и бизнесмени да са политици, ако това е прозрачно.

 

"Що се отнася до това дали един собственик на медии, един бизнесмен, който и да е той – независимо дали се казва Делян Пеевски, Петър Кънев, Росен Плевнелиев или Иво Прокопиев – това са все бизнесмени, те могат да се занимават с политика, както може да се занимава с политика Доналд Тръмп", обясни тезата си Цонев. По думите му единственото условие е тази връзка да е известна. "В целия свят е разрешено и медийни магнати, и бизнесмени да участват в политиката, но при пълна прозрачност на процеса. Това е", каза Цонев.

 

На въпрос дали законопроектът е опит да се излъска имиджът на Пеевски Цонев попита: "Ами ако имиджът е бил замацан несправедливо? Ако се докаже, че той не е монополист на разпространението?".

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции