<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=18750" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Хиляди учители не са видели проблем в стихотворението с плесниците

18 Август 2015
0 17807

Издателство "Булвест 2000" публикува официално становище за учебника със стихотворението, в което се раздават плесници.

 

Вижте цялото стихотворение тук!

 

Становището е лично на ръководителя на авторския екип, направил изданието – проф. Герджикова. Ето какво пише тя:

 

Да, текстът е част от произведения, включени в изданието на учебника по литература за 5. клас, като част от представянето на приспивните песни, изучавани по учебната програма.

 

Учебникът по литература за 5. клас на издателство "Булвест 2000" е одобрен през 2006 година от Министерството на образованието и науката и се ползва в училищната практика вече 9 години. По поръка на министерството през 2011 година всички учебници за 5. и 6. клас, които се използват в училище, преминаха през преглед от учителите в страната с цел извършване на необходимите промени, корекции и допълнения, които да отстранят допуснати грешки, неточности или текстове, които подлежат на осъвременяване. Направените от учителите препоръки за промяна в съдържанието, илюстрирането или графичния дизайн бяха прегледани и одобрени от експерти на МОН и изпратени на издателството за изпълнение. След извършените промени комисия на МОН оцени за втори път всички учебници и със заповед на министъра одобри проектите, които се ползват в системата през 2011 година. 

 

Цитираният учебник е проверен от хиляди български учители съгласно процедурите през 2006 г. и през 2011 г. Тук е мястото да кажем, че за този учебник не са постъпили бележки, с които да се налага отстраняване или коригиране на текстове, включени в него. Той е одобрен от МОН без препоръки за изменения.  

 

А сега да се върнем на въпросната публикация.

 

Повече от десет години стихотворението Приспивна песничка на известния детски писател Янаки Петров влиза в детски книжки и в читанките, развеселява и разсмива децата и не е уплашило нито едно от тях. Изведнъж се явява една нова интерпретация. 

 

Всяка литературна творба носи многозначен и многопланов смисъл. Всеки интерпретатор има право на свой прочит. Въпросът е обаче какви са приемливите граници на всеки нов прочит, на всяка нова интерпретация. Във всеки случай тя е ограничена от обективния смисъл, вложен в даден художествен образ, и не трябва да зависи от модернизации, от тълкувания, определени от тежненията на дадено време, не бива да бъде едностранна и субективистична.

 

Най-сполучлива е тази интерпретация, която се доближава по-плътно до цялата многоплановост на образа и се стреми да разкрива обективно съдържанието, вложено в образа в цялата му широта.

 

И така, нека разгледаме няколко въпроса, отговорите на които дават представа за смисъла, вложен в коментираната в момента приспивна песничка.

 

Първо – Какви чувства поражда текстът у детето? Кара го да се свие уплашено под завивката или го развеселява?

 

Въпросът е реторичен, защото: 

 

– Диалогът между бащата и синът е жив, топъл, нежен, сърдечен, весел. Бащата се обръща със „ синко, миличък …”, а детето отговаря   „- Татко, мили…” и с разбиране казва „непослушковци”;

– Определено до разбиране на текста водят умалителните съществителни като плесничка, песничка, главица.

 

Второ – Какво е мястото на този текст в учебника за 5. клас?

 

– Поставени са един до друг три текста на песни на една и съща тема с различен тон, в различен жанр, с различни образи. Това има за цел да обогати представата на децата за разнообразието на художествените текстове, да ги провокира да мислят и да споделят и защитават своето мнение.

– Изяснява се въпросът кога един текст се определя като песничка и как трябва да се разпознава и разбира от учениците.

– След стихотворението е поставена задача, която децата трябва да изпълнят.

 

Дори само това трябва да успокои тези, които виждат нещо страшно в разглеждания текст. 

 

Тук приведохме някои обективни доводи, които представят въпросното стихотворение, толкова харесвано от децата. Неоснователни остават опасенията за пробуждане на страх от насилие от текста на стихотворението, защото обективно вложеният в него смисъл не е такъв.

 

Проф. Герджикова

 

Вижте още:

 

Избрана детска поезия по Стивън Кинг

 

Сливата пред блока – журналисти го удрят на поезия

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции