<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=30259" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Шпиони следят и българския Фейсбук

25 Май 2018
0 2276

Следят ли партиите в България личните профили във "Фейсбук", събират ли информация от там, опитват ли се да манипулират общественото мнение, особено в навечерието на избори?

 

 

Тези въпроси парят след скандалните разкрития за британската компания "Кеймбридж Аналитика". През март се разбра, че тя е преровила без разрешение личните страници на милиони хора във "Фейсбук". Собственикът на "Фейсбук" Марк Зукърбърг призна за 87 млн. нелигитимно претърсени профила, преди всичко на американци. Стана ясно и че компанията е работила активно по време на последните президентски избори в САЩ в полза на победителя Доналд Тръмп. 
 

БНТ цитира "Фейсбук", че "Кеймбридж Аналитика" може да е проникнала в личните профили на 35 000 българи чрез приложение, на което те или техни приятели са позволили достъп до персонални данни. Социалната мрежа дори пусна инструмент, чрез който всеки потребител може да провери дали профилът му е претърсван. 
 

Проучване на "Сега" показа, че в България работят официално няколко фирми, които всеки ден преглеждат интернет и срещу заплащане събират и анализират информация в кои социални мрежи и форуми се говори най-активно за различните партии и какви са мненията. Услугата се нарича social listenig. 
 

Една от платформите е разработена от унгарска фирма с представителство у нас. Продуктът се нарича "Нетикъл" и се представя като "онлайн инструмент и технология за мониторинг на онлайн съдържание и автоматичен анализ". Софтуерът следи постоянно около 1200 новинарски сайта, 1000 блога и около 350 форума на медии. Сред клиентите на компанията фигурират редица български фирми. Имена на партии отсъстват, но се споменава, че те също работят с "Нетикъл". 
 

"Сега" научи, че фирмата е информирала ГЕРБ, че "през целия февруари отношението към партията (в интернет) е негативно, но е по-положително от това към БСП, като спадовете и ръстовете на двете основни партии се движат в почти пълен синхрон един с друг". За същия период във "Фейсбук" обаче ситуацията е различна и потребителите там са много по-добре разположени към БСП, отколкото към управляващите. 

Засега анализите на "Нетикъл" не са убедили ГЕРБ да сключи дългосрочен договор с фирмата, макар че платформата продължава да предоставя периодично информация на управляващите. Когато "Сега" попита официално пресслужбата на ГЕРБ дали използва услугите на "Нетикъл", от там отрекоха. По същия начин постъпиха и от БСП, но се опитаха да подскажат, че ГЕРБ може да е клиент на услугата. 
 

Освен със специализиран софтуер за четене в мрежата партиите следят и по други начини положението там и се опитват да го направляват. В техните централи продължават да работят т.нар. тролове, една от задачите на които е да следят кой какво пише във "Фейсбук" и по форумите и да реагират при избухването на скандал или при ръст на негативните коментари. Това разказа пред "Сега" бивш член на партиен щаб. Въпросните групи са най-активни около избори, но са готови да действат (и действат) и по друго време. Всеки член на екипа разполага с по няколко профила, от които обработва общественото мнение. 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции