<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37152" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

241 милиона европейци може да са били изложени на руска дезинформация

08 Май 2019
0 834

Анализ показва, че около половината население на Европа може да е било засегнато от дезинформация, пускана от свързани с Русия профили в социалните мрежи, преди провеждането на изборите за Европарламент. Това съобщава The Guardian

 

От изследователи, проучващи степента на заплахата, са открити доказателства за 6 700 така наречени "зловредни актьори", постващи съдържание, достатъчно, за да достигне до 241 милиона потребители.

 

При това материалите не са били с общо съдържание, а са локално създадени и са специфично насочени към всяка конкретна държава-членка на ЕС.

 

Авторите на анализа са намерили доказателства за "зловредни актьори", опитващи се да оформят специфично движение на новини из Европа, в това число дебатът дали депутатите трябва да подкрепят плана за Брекзит на Тереза Мей, по време на който създаващото разделение съдържание в социалните мрежи се е разпространявало изключително активно. 

 

На 4 март 2019 г., статия, публикувана от френския президент Еманюел Макрон за бъдещето на Европа, е провокирала 79% увеличение в активността за 24 часа на профили, предимно прокламиращи или споделящи съдържание, опитващо се да дискредитира неговите идеи.

 

В Германия фокусът е бил върху изграждането на съдържание, което да доведе до разделение в обществото по въпросите с имиграционната политика, в началото на кризата със сирийските бежанци и възхода на крайно-дясната партия "Алтернатива за Германия".

 

Дезинформацията е била пускана от автоматизирани ботове, програмирани да подбират специфични текстови фрази и понякога от хора, използващи софтуер, чрез който комуникират през множество профили едновременно и така избягват алгоритмите за засичане на ботове.

 

Компанията, която извърши изследването, фирмата за онлайн-сигурност СейфГард Сайбър, каза, че има база данни от над 500 000 известни тролове и бот-профили, както и че имат доказателства за руския им произход, макар това няма как да бъде независимо доказано от The Guardian.

 

Европейският комисар сър Джулиан Кинг заяви, че доказателствата "подчертават опасностите от онлайн дезинформацията". 

 

"" 

 

Той каза: "Зловредните актьори, били те държавни или не, няма да се поколебаят да използват интернет в опит да повлияят или да попречат на нашите демократични процеси. Ние постигнахме много през последните си години работа срещу тази заплаха. Но много остава да се направи от всички страни, в това число и от големите интернет-платформи – жизненоважно е да подсигурим защитата на нашите избори."

 

Кинг е един от многобройните висши служители на ЕС, които изследването разкри като взет на мушка от зловредните актьори. 13% от неговите последователи в Туитър са установени като подозрителни. 

 

Отавио Фрейре, съосновател на СейфГард Сайбър, сподели: "Размерите на проблема са огромни! Възходът на дезинформационните кампании се поощрява от факта, че е невероятно трудно да спреш разпространението им в социалните мрежи. Зловредните актьори осъзнават, че да хакнеш изборната инфраструктура и да хакнеш възприемането на реалността и фактите, са различни тактики към една и съща цел." 

 

От СейфГард Сайбър казват, че са идентифицирали зловредните актьори като свързани именно с Русия, като са проучили съдържанието на техните постове, локацията, времето на постване и взаимоотношенията им с други ботове. 

 

Източник: The Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции