<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=207026" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Парламентът ...

28 съдии са гласували като за 200: Как фалшифицираха изборите за членове на ВСС

09 Ноември 2023
0 445

28 съдии са гласували като за 200: Как фалшифицираха изборите за членове на ВСС, анализира Капитал.

Става въпрос за вота, който се проведе миналия юни от компютри във Върховния административен съд. Двама съдии (Владислава Цариградска от Окръжен съд – Плевен, и Атанас Атанасов от Софийския градски съд) изпратиха запитване до Министерството на правосъдието по Закона за достъп до обществена информация. На база на предоставената в отговор информация, можем да трърдим, че изборите са били манипулирани.

Припомняме, че заради изнесената информация от Българския хелзинкски комитет (БХК) поискаха оставката на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков. А заедно с него – и на членове на съдебния съвет.

28 съдии са гласували като за 200: Как фалшифицираха изборите за членове на ВСС

“Бетониране на съдебната номенклатура”. Какви въпроси провокира вотът на съдиите за ВСС

28 човека – 200 гласа

Запитването до Министерството на правосъдието е за това колко души са влезли в сградата на ВАС в последния уикенд на юни 2022 г. Тогава магистратите трябваше да изберат 11 членове на бъдещия съдебен съвет. Това можеше да стане и през електронна система.

През януари тази година в рамките на дело срещу избраните съдии стана известно, че въпросният уикенд от компютри във ВАС са били подадени над 200 гласа. По всяка вероятност това е станало и от един и същ компютър. Тъй като гласовете са подавани през няколко минути по едно и също време на деня.

От предоставената информация се разбира, че общо за двата дни в сградата на съда се влезли 28 съдии – 13 в събота, 25 юни, и 15 – в неделя, 26 юни 2022 г.

Тоест можем да направим простата сметка, че няма как 28 човека да подадат 200 гласа.

Нов скандал се разрази във ВСС заради закриването на спецправосъдието (видео)

На последните съдийски избори за членове на съдебния съвет се превърна в тенденция председатели на съдилища масово да изземват от съдиите персоналните им талони с кодове и пароли за достъп до системата за гласуване. Това се правеше, за да гарантират, че вотът ще е за “правилните хора”.

Така и след избора от юни 2022 г., за който съдът се произнесе, че е бил проведен законно, всички избрани, се оказаха председатели на съдилища.

В сградата на ВАС в тези изборни дни са били както председателят на съда Георги Чолаков (в събота), така и председателката на петчленния състав, който по-късно се произнася, че изборите са законни – Татяна Хинова. Тя е била в съда и в събота, и в неделя и следва да е наясно със случилото се там.

28 съдии са гласували като за 200: Как фалшифицираха изборите за членове на ВСС

Делян Пеевски поиска смяна на членовете на Инспектората към ВСС (видео)

Още преди самият избор членът на съдебния съвет Атанаска Дишева предупреди, че в съдебната система има информация, “че административни ръководители на съдилища събират талони на съдии или се канят да го направят”. Реакция към това нямаше.

Кукловодите на корупцията в България и техните слуги-джуджета

“Допускането на тази агресия спрямо върховенството на закона налагат отговорните за него да напуснат съдебната система. Те не могат да я очистят от злосторници, но могат да я очистят от себе си – малкото постижимо добро пред лицето на този позор.” Това пишат в позиция от Българския хелзинкски комитет.

“Моралните оценки и възмущението са малкият проблем. Същественият проблем е, че изнесените факти недвусмислено говорят за извършени сериозни нарушения. И то от хора, които са овластени и задължени да надзирават върховенството на закона и да гарантират справедливост. В обрисувания от медии и неправителствени организации сюжет прозира дълбокото опорочаване на съдебната система, срещу чиято реформа се съпротивляват кукловодите на корупцията в България и техните слуги-джуджета вече десетилетия наред”. Това допълват от БХК.

Пеевски бързо “даде задна” за смяната на Инспектората на ВСС

Организацията призовава председателя на ВАС Георги Чолаков и членовете на ВСС незабавно да подадат своите оставки. А Народното събрание в спешен порядък “да организира неприлично забавената процедура по избор на нови членове на ВСС от парламентарната квота”.

В края на юли тази година, беше прието, че настоящият състав на съвета ще остане да работи до началото на 2024 г. Това беше прието с една от поправките на промените, гласувани в Закона за съдебната власт.

Информацията от Министерството на правосъдието е предоставена едва при повторно запитване. Не става известно с какви мотиви е била отказана. Казано по друг начин – информация за влезлите в сградата по време на изборите е имало. Дълго време обаче тя е укривана. Можем да се сетим защо. Но има органи, чиято работа е да докажат това.

От Антикорупционния фонд пък сезираха прокуратурата още при първите изнесени данни за проблеми с гласуването. Все още обаче липсва информация за действия по разследването.

28 съдии са гласували като за 200: Как фалшифицираха изборите за членове на ВСС

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции