<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32574" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

90% от децата по света дишат токсичен въздух

29 Октомври 2018
0 792

Отровният въздух има опустошително въздействие върху милиарди деца по целия свят и води до стотици хиляди смъртни случаи, става ясно от нов доклад на Световната здравна организация, цитиран от Гардиън. Проучването установява, че повече от 90% от децата в света – близо 1,8 милиарда – дишат токсичен въздух. И това се превръща в тиктакаща бомба за обществено здраве на следващото поколение.

 

 

 

 

СЗО съобщи, че медицински експерти в почти всички области на детското здраве разкриват нови доказателства за мащаба на кризата както в богатите, така и в бедните страни – от ниско тегло при раждане до лошо невроразвитие, астма, сърдечно-съдови заболявания и много други. Д-р Тедрос Аданом, генерален директор на СЗО, заяви: "Замърсеният въздух отравя милиони деца и ги унищожава. Това е неопровержимо – всяко дете трябва да може да диша чист въздух, за да може да расте и да изпълни своя потенциал."

 

""

 

Констатациите идват в началото на първата световна конференция за замърсяването на въздуха и здравето в Женева, на която се очаква страните по света да поемат нови ангажименти за намаляване на замърсяването на въздуха. Проучването на СЗО установява още, че децата са особено уязвими от замърсяването на въздуха, тъй като замърсителите често са по-концентрирани по-близо до нивото на земята. Според него, техните развиващи се органи и нервната система също са по-податливи на дългосрочни увреждания от тези на възрастните.

 

 

"Замърсяването на въздуха уврежда мозъка на нашите деца, засягайки тяхното здраве по повече начини, отколкото предполагахме", коментира д-р Мария Нейра, директор на СЗО за общественото здраве и околната среда. Според изследването, 600 000 деца умират от остри инфекции на долните дихателни пътища, причинени от замърсен въздух, а 93% са изложени на един от най-вредните замърсители – PM2.5. В по-бедните страни 98% от всички деца под пет години са изложени на нива на PM2.5 над допустимото.

 

 

 

Бременните жени също са особено уязвими, а мръсният въздух е свързан с преждевременно и недоносени бебета. Замърсяването на въздуха също така увеличава риска от хронични проблеми като сърдечно-съдови заболявания по-късно в живота. Специалистите смятат, че вредите, за които е известно, като сърдечни атаки и белодробни заболявания, са само "върхът на айсберга".

 

""

 

Нейра заяви, че има "много ясни начини за намаляване на емисиите от опасни замърсители", включително "ускоряване на преминаването към екологично чисти готварски и отоплителни уреди, нови технологии и насърчаване на използването на по-чист транспорт, енергийно ефективни жилища и градско планиране.

 

 

Марк Уотс, изпълнителен директор на групата C40 Cities, която представлява градовете по света, работещи за справяне с климатичната криза и замърсяването на въздуха, също коментира, че докладът е спешен призив за действие. 

 

 

Източник: Гардиън

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции