<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=203050" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Израел ликви...

Централните банки по света купуват злато, защото не очакват добри времена

15 Октомври 2023
0 555

Централните банки по света купуват злато, защото не очакват добри времена.

Най-големият инвестиционен риск е разрастване на локалните конфликти, като геополитическото напрежение се отразява изключително негативно на всички пазари.

Младите се тревожат най-много от инфланцията

Централните банки по света купуват злато, защото не очакват добри времена

Усещането на всички инвеститори в момента е неутрално или песимистично. Няма апетит за риск. На фона на лошата икономическа ситуация в САЩ и Европа, новият конфликт в Близкия изток между Израел и “Хамас” възстанови търсенето на активи-убежища като злато и долар.

Златото вече се бори с бариерата от 1900 долара за тройунция, коментира Кристиян Фезелов, риск анализатор в Капман Асет Мениджмънт, в ефира на Блумбърг.

Експертът

“Тази седмица се наблюдава разпродажба на държавни ценни книжа на САЩ, въпреки че доходността достигна исторически рекорд, като Япония например намали позициите си с 900 млрд. долара. Това решение не се дължи на импулс, а е строго премерено. Явно японското правителство и японската централна банка са решили да скъсят позициите си. Япония е най-големият инвеститор в американски държавни ценни книжа, вторият голям инвеститор е Китай – за да скъсят с такъв огромен ресурс, това означава, че са решили да го вложат другаде, не вярвам да седят на кеш. Явно ще бъде в реално злато; от началото на годината всички централни банки купуват злато, което значи, че не очакват добри времена.”

Светът

Русия и Саудитска Арабия обявиха, че ще продължат ограниченията на добива на петрол и в началото на 2024 г. За да поддържат цената на суровината. В момента петролът задържа в диапазон 80-85 долара за барел, след като срещна съпротива в началото на месеца по пътя си към $100.

“САЩ са къси откъм запаси, след като освободиха огромни количества, за да не се вдига цената на горивата. Саудитска Арабия и Русия, скъсявайки производството, увеличават дефицита”, което ще затрудни купувачите в бъдеще, особено на фона на силния долар, каза Фезелов.

Инвестиции

Пазарите на акции в САЩ записаха спад през септември, като се очаква сезонът на отчетите да даде насоки за движението на фондовия пазар за тримесечието. Сравнително приемливи отчети ще даде тласък на инвеститорите, като технологичните акции продължават да бъдат привлекателни въпреки високите оценки.

“Търговските банки в САЩ са на ръба. Чакат се отчетите, за да си види как стоят при това покачване на лихвите. Кредиторането се сви. Лихвите по ипотеките са на най-високи нива от десетки години. Тези по кредитните карти също направиха рекорд. Мекото кацане ще е трудно.”

Системата

Банките също така имат големи портфейли в ДЦК на САЩ. И покачване на лихвите и доходността ще се отрази като отрицателен резултат в балансите.

Инфлацията в САЩ продължава леко да се увеличава. Което създава неяснота за следващото решение на Федералния резерв за посоката на лихвите. Фед може да продължи да затяга и да създаде нови трудности пред банките.

“Може да видим и консолидация в банките. В Европа лихвите също ще се държат колкото е необходимо. Германия е в рецесия, очакват се и Испания и Франция. Проблемът с израелския конфликт са тези демонстрации в Западна Европа.”

Централните банки по света купуват злато, защото не очакват добри времена

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции