<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=209389" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Ето колко ще ...

Фалшива новина или малко истина в лъжата е “разпродажбата” на държавни ниви

29 Ноември 2023
0 434

Фалшива новина или малко истина в лъжата е “разпродажбата” на държавни ниви. Анализът е на Драгомир Николов от Mediapool.

Държавата се готви да продава 20% от държавните ниви, за да пълни с приходи бюджета на Асен Василев. Тази новина се изсипа като лавина от редица сайтове заедно с първия сняг в страната. Мнозина разбраха за нея от президента Румен Радев, който се зарече да наложи вето на бюджета, ако финансовият министър не бъде “озаптен”. ГЕРБ наляха масло в огъня, изказвайки възмущение и несъгласие с Василев. Същото направиха “Възраждане” ИТН и бивши служебни министри на президента Радев. Накрая Асен Василев обяви на нарочен брифинг, че президентът се позовава на фалшива новина и подобна продажба не е заложена в Бюджет 2024. Няколко дни по-късно ГЕРБ и ИТН възобновиха политическите атаки срещу Асен Василев, че планира държавата да продава земи от поземления си фонд след две години.

Фактите по казуса на база налични документи

Действително е обсъждана идея за продажба на 700 000 дка от държавния поземлен фонд с поименни компесационни бонове срещу очаквани приходи от 340 млн. лева. Реално обаче в последната версия на проектобюджета, внесен от Асен Василев, няма заложени изрични приходи от такива сделки за 2024 година, пише Mediapool.

Междувременно в прогнозните за 2025 година, в графата “Други”, се планират с 340 млн. лв. повече приходи, спрямо 2024 г. Прогнозата е част от Законопроекта за бюджета и там няма яснота откъде ще дойдат тези пари.

Василев: Президентът се е изказал относно Закона за държавния бюджет с фалшива новина (видео)

Фалшива новина или малко истина в лъжата е &#8220;разпродажбата&#8221; на държавни ниви

Кой и как предизвика цялата истерия

При по-внимателно вглеждане, зад “храстите” изскачат близки до ДПС медии, хора от служебната власт на президента Румен Радев, агроексперти от ГЕРБ и напуснали депутати от “Продължаваме промяната”.

Сред първите е Тодор Джиков, заместник- министър на земеделието в служебния кабинет на Румен Радев. Джиков бе и сред първите, които обявиха и протестите на зърнопроизводителите, стигнали почти до София с тракторите си през октомври.

Преди седмица Джиков обявява във Facebook предстоящата “разпродажбата” на ниви, признавайки, че не знае дали действително се планира от настоящата власт.

Финансовият министър Асен Василев е решил да продаде 700 000 дка от държавния поземлен фонд срещу 340 млн. лева – сума, която е заложена в приходната част на бюджета“, написа във Facebook Джиков деликатно цитирайки сайта “Епицентър”. А след това ни в клин, ни в ръкав добавя: “Ако това е вярно, не бива да бъде допускано”. Апелирам цялата земеделска общност, да вземе отношение“.

Десислава Танева легитимира новината

Твърдението, че се предвижда разпродажбата на държавна земя, бе разпространено и легитимирано миналия петък и от председателката на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева (ГЕРБ).

Категорично възразявам срещу планираните в рамката на бюджета приходи от продажба на 1/5 от целия останал държавен поземлен фонд или близо 700 000 декара обработваема земеделска земя в размер на 340 млн. лева!…В предстоящия дебат за Бюджета ще отстояваме този планиран приход да отпадне“, написа Танева във Facebook.

Мигновено под публикацията на Танева се появи коментар на депутата от ПП-ДБ Искрен Арабаджиев.

Госпожо Танева, не Ви прилича да разпространявате фалшиви новини на бивши заместник-министри на служебния кабинет – Тодор Джиков. Отворете законопроекта на държавния бюджет и вижте, че няма заложени такива продажби и приходи“, съветва той.

И в следващ коментар добавя: “Госпожо Танева, вие сте председател на комисията по земеделие, както и бивш министър. Вместо да споделяте статии от кафяви медии, изпратете едно писмо до министъра на МЗХ защо е заложил тези приходи. Няма мерки за продажба на земеделски земи и никой няма да ги допусне, ако някой се опита”.

Какво казва земеделският министър

Не е ясно дали Танева е изпратила писмо до земеделското министерство с подобно питане, но публичните изказвания на министър Кирил Вътев по темата също търпят развитие. В първия си публичен коментар по темата пред БНР Вътев заяви:

Той (Асен Василев – б.а.) има да пълни бюджет. Нашето становище не е позитивно за продажбата на земеделска земя срещу компенсаторни бонове. Това е идеята, но мисля, че тя тепърва ще се обсъжда и ще се стигне до решение“.

Във вторник след церемонията “Агробизнесмен на годината” Вътев обясни пред медии, че въпросът с разпродажбата на ниви е бил хипотетично обсъждан по време на бюджетното съгласуване и повтори, че продажба на държавни земи не е заложена в бюджета. Той добави, че нямало и икономическа логика от нея, защото държавата ще изкара повече пари от отдаването им под наем за 4 години, отколкото от еднократна продажба. Сметките показват, че от наема на година постъпват 90 млн. лв., а за 4 години – 360 млн. лв. Именно затова нямало никакъв смисъл от еднократна продажба за 320 млн. лв.

Какво осветляват документите

Проверка на Mediapool в сайта на Народното събрание установява, че действително идеята за разпродажба на държавни земи, чрез които да се генерират приходи, е обсъждана по време на бюджетната процедура. За това свидетелства становище на Министерство на земеделието, публикувано на сайта на парламентарната комисия по земеделие, чийто председател е именно Десислава Танева.

По отношение на посочения допълнителен приход от продажба на земи през 2025 г., обръщам внимание на следното – Прогнозната стойност на касовите приходи от продажбата на земи от държавния поземлен фонд чрез поименни компенсационни бонове (ПКБ), посочени в предложената рамка за бюджет на МЗХ за 2025 г. е в размер на 340 млн. лв. За тази стойност… ще са необходими по предварителни разчети приблизително 700 000 дка., което представлява 1/5 от наличния държавен поземлен фонд“, се казва в становището на агроведомството.

Това всъщност е прочела и Десислава Танева, която алармира във Facebook. В него черно на бяло пише, че се обсъжда потенциални приходи от подобни продажби за 2025 година.

Всъщност, подобни прогнози нямат никаква нормативна стойност, а показват само потенциални намерения. Дали ще се реализират, ще стане ясно през есента на следващата година, когато видим проектобюджета за 2025 г. Тогава ще се разбере дали тези приходи са официално заложени или напълно отсъстват.

Към момента се подминава и фактът, че същото това становище самото министерство на земеделието се обявява “против” идеята. По действащите закони тези земи се използват за обезщетяване на собствениците, чиито имоти не могат да бъдат възстановени. Също и за обезщетяване български граждани, чиито земеделски земи са послужили за погасяване на държавен дълг.

Фалшива новина или малко истина в лъжата е &#8220;разпродажбата&#8221; на държавни ниви
Снимка: iStock

“Фалшива новина”, но и ръст на приходите с 340 млн. лв. през 2025 г.

В последната версия на Бюджет 2024 и прогнозата за следващите години действително никъде изрично не е записан очакван приход от “продажба на държавни земи от 340 млн. лв.” Именно това бе мотивът на Асен Василев да обяви, че президентът се позовава на фалшиви новини.

Разбрах, че днес президентът се е изказал по повод Закона за държавния бюджет с фалшива новина. Законът съдържа 109 члена и 16 преходни и заключителни разпоредби. Всички те са публикувани на сайта на НС. Там, член, с който да се продават земи от държавния поземлен фонд – няма. Така че в Бюджет 2024 такива приходи няма предвидени. Аз лично съм учуден, че президентът се поддава на фалшиви новини“, коментира по-късно финансовият министър Асен Василев.

В същото време обаче прави впечатление, че проектът на Бюджет 2024 очакваните прогнозни приходи на агроведомството, но за 2025 г., в графа “Други” нарастват с цели 340 млн. лв. до 353 млн. лв. Горещият въпрос е откъде ще дойдат тези стотици милиони приходи?

В графа “Други” за 2024 г. приходите са едва 13 млн. лв. В 2025 г. идва споменатият рекорд от 353 млн. лв. А за 2026 г. очаквани приходи отново се свиват на 13 млн. лв.

Нищо чудно именно тук да се крие потенциалната продажба на ниви.

Фалшива новина или малко истина в лъжата е &#8220;разпродажбата&#8221; на държавни ниви
Снимка: Mediapool

Позицията на финансовия министър

Ако е така, Асен Василев действително ходи по тънък лед. Да, прав е, че в бюджета няма изричен текст, че ще се продава земя. Оттам вероятно може да се направи извод за фалшива новина. В същото време обаче в прогнозата за 2025 г. има избуяващи приходи с 340 млн. лв., сложени под шапката “Други”. Мистерия е какви са, но съвпаденията с конкретно обсъжданата продажба на държавни земи са много, за да бъдат пренебрегнати.

Медията е изпратила изрично писмено запитване до Министерство на финансите какви приходи визират в прогнозата си с въпросните 340 млн. лв., но оттам отговор няма.

В същото време в публичните си изяви Василев не отписва директно продажбата на земя, но не сега и веднага, както тръбят хората на президента. А в близките години и то след публичен дебат.

Ако такова нещо ще се прави, то трябва да бъде широко обсъдено, да мине през парламента. Със сигурност народът ще разбере, ако има такива планове“, каза той.

Отделен и много спорен въпрос е дали държавата е добър стопанин на държавната земя.

И докато ГЕРБ, ИТН, хора на президента и самият президент не спират да се възмущават срещу предстоящата “разпродажба”, някои побързаха да посочат купувача. И той се оказа не друг, а самопредлагащият се за министър-председател депутат от ДПС Делян Пеевски.

Поведението на пазара

“Действително наблюдаваме засилена търговия на компесационни бонове, но това се случва в последните два дни – 27 и 28 ноември. Явно има някаква новина, която води до това нещо. Вследствие на това и цената на тези инструменти се повишава”, коментират пред Mediapool от “Елана Трейдинг”.

А сегашната разпродажба на ниви в сезона на черния петък е очеваден пример как една идея се проиграва политически седмици след местния вот. И месеци преди ротацията в сглобката, която може и да е край на сглобката.

Фалшива новина или малко истина в лъжата е “разпродажбата” на държавни ниви

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции