<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=211626" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Промените в К...

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия

19 Декември 2023
0 69

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия. Промените в основния закон, които по-рано на 19 декември бяха приети на второ четене в парламентарната зала с гласовете на “Продължаваме промяната – Демократична България”, ГЕРБ и ДПС, бяха гласувани за по-малко от десет минути в комисията, предаде Дневник.

Тя беше свикана 30 минути след края на заседанието, което разгледа за близо шест часа измененията. Преди окончателното трето гласуване депутатите не могат да правят предложения за изменения по същество, а само технически редакции.

След като заместник-председателят на парламента Никола Минчев прочете доклада, стана известно, че никой няма корекции.

Промените в Конституцията са на финалната права – минаха и на второ четене

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия

Единствено Златан Златанов от “Възраждане” заяви, че иска заседанието на комисията да спре, докато се попълни нейният състав. Но същевременно с това той обяви, че напуска комисията в знак на протест.

Извършваме нарушение. Трябва да има още един представител на БСП и двама от “Има такъв народ”. Действащата комисия не е формирана на паритетен принцип. В противен случай може да искаме отмяна на текстовете пред Конституционния съд, без да се обсъждат по същество. В знак на протест, аз напускам“, заяви Златанов.

Изказването му не предизвика смут в останалите членове на комисията. Думата взе Надежда Йорданова от “Продължаваме промяната – Демократична България”, която изказа благодарност към референтите, работили по текстовете и на председателя на комисията Радомир Чолаков за организацията.

Текстовете бяха гласуване и бяха одобрени от комисията. Предстои окончателното им приемане в зала, на 20 декември, сряда. Това съвпада с предварително обявения от представители на управляващите и подкрепящите ги от ДПС график.

В промените е записано, че в срок от шест месеца от окончателното им приемане депутатите трябва да приемат промени в съответните закони. В срок от три месеца след това ще се проведе нов избор за членове на съдебния съвет. Дотогава ще действа настоящият, избран през 2017 година.

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия
Снимка: Владимир Шоков/БТА

Промените най-общо предвиждат разделяне на съдебния съвет на два съвета – за прокурори и за съдии. Между тях ще има общо звено, което ще се събира само по ограничени въпроси.

Президентът ще може да назначава и освобождава тримата големи, но ще има седемдневен срок за издаване на указ.

Служебният премиер ще се посочва също от президента, но той ще избира от определен кръг лица, сред които директорът на БНБ и неговите заместници, омбудсманът и неговите заместници, председателя на Сметната палата или заместника му.

Министрите и депутатите ще могат да са с двойно гражданство.

Парламентът вече няма да се разпуска от президента и ще заседава до избиране на нов.

Депутатите приеха при избора на ръководители на регулаторните органи да се спазват принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да се гарантира тяхната независимост. За да бъдат избирани, за тях трябва да са гласували две трети от народните представители;

Главният прокурор ще е с петгодишен мандат, а съдебният съвет – по четири години.

Гласуваха промените в Конституцията и на трето четене в ресорната комисия

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции