<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=216750" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Пуснаха виде...

Скоро Доган може да се превърне в най-големия производител на соларна енергия

09 Февруари 2024
0 2246

Скоро Доган може да се превърне в най-големия производител на соларна енергия. Почетният председател на ДПС е задвижил три проекта за фотоволтаични централи в България. Те са разположени около Радомир, Камено и Казанлък, като общата им мощност е около 400 мВт. Засега изграждането на проектите не е започнало и може би се подготвя препродажбата им, пише Капитал.

Инвеститорите в голямата си част са познати на обществото местни лица и компании – “Електрохолд”, “Винпром Пещера”, Гинка Върбакова, братя Домусчиеви, Христо Ковачки и др. В България през последната година е дошла само една чуждестранна компания в сектора, пише изданието. Това е базираната в Прага Rezolv Energy (с краен американски собственик) на мястото на бившето летище в Силистра. Когато бъде пуснат през 2025 г., ще бъде най-големият в страната. Другият активен европейски играч е австрийската Enery с вече започнат проект край Свищов.

Към списъка с потенциални инвеститори в нови соларни мощности сега се включва и почетният председател на ДПС Ахмед Доган.

Той има “богата” енергийна биография, която включва придобиването на ТЕЦ “Варна”, консултациите за ВЕЦ “Цанков камък”, както и председателски пост на българската водородна асоциация.

Скоро Доган може да се превърне в най-големия производител на соларна енергия
Снимка: iStock

До момента Доган не е предприел ясни действия дали проектите за фотоволтаици ще бъдат реализирани, или продадени на други инвеститори, но предвид техния мащаб, едва ли ще бъдат оставени дълго време без посока. Става въпрос за потенциални мощности около 400 мегавата и инвестиция поне толкова милиона лева, които, ако бъдат изградени, със сигурност ще позиционират Доган като един от най-големите ВЕИ инвеститори в страната.

Радомир

Изданието посочва, че през 2021 г. дружеството “Хермес Солар”, чиято собственост е поделена между Снежана Карова (95%) и руския гражданин Георгий Серопян и притежава известния морски сарай на Доган в Росенец, закупува два имота от община Радомир. Те са общо 718 декара, като преди това са преобразувани от публична в частна общинска собственост от местната власт. Още шест общински имота с площ 692 декара са закупени по същата процедура малко по-рано, но от друго дружество – “Блу енержи”, чийто собственици са Нина Петрова-Кашкина и Снежана Карова. Кашкина е изпълнителен директор на “Делта епсилон”, което притежава боянския сарай на Доган и е собственост на ТЕЦ “Варна”.

Според кадастъра имотите са земеделски, но категоризирани като скалисти и сипей. Ключово за тези терени е, че се намират точно до бившия металургичен завод “ЛеКоКо” и най-вече до голяма подстанция, която може да спомогне за бързо и лесно пускане на соларна инсталация към мрежата. Още повече че в района вече няма голяма промишленост и мрежата буквално стои неизползвана.

Изданието допълва, че за проекта все още няма инвестиционно намерение и направена екологична оценка или ОВОС. Затова няма яснота каква точно мощност ще се инсталира на терена близо 1400 декара. В случая не става въпрос за планински масиви, а по-скоро за ливади малко извън Радомир, които се намират около земеделски земи и гори. При всички случаи локацията има потенциал да се превърне в огромен соларен парк, предвид че най-големият фотоволтаичен проект в Силистра ще бъде разположен на подобна площ и ще има мощност 229 мегавата. По груби сметки соларната инвестиция в 8-те радомирски имота може да достигне 200 млн. лв.

Според справка в Имотния регистър въпросните 1400 декара са закупени за 107 хил. лв. Това е около 80 лв. на декар.

Бургаско

Ахмед Доган стои и зад голям соларен проект на другия край на България – до Бургас, посочва още Капитал. Според инвестиционното намерение до община Камено от края на 2021 г. дружеството “Био Пи Ди Солар енерджи” иска да строи 180-мегаватов соларен парк върху общински имоти в землището на село Златица. Фирмата е създадена в началото на 2021 г. След няколко размествания в собствеността в момента е 75% собственост на “Хелиос конструкшън проджект” и 25% на регистрираната в Кипър “Терна енерджи оверсийс лимитед” (част от гръцката група Terna, позната тук със строителното си звено GEK Terna). В българското дружество “Терна” е и заложен кредитор с 8.9 млн. евро. Връзката с Доган е, че собствеността на местната компания приключва отново в Снежана Карова и Нина Петрова-Кашкина. Също както и при радомирския проект.

През ноември 2021 г. община Камено дава съгласие за възмездно ползване и строеж на дружеството. Правото на строеж и сервитутите са валидни за 50 години. Определената такса за ползване на общинските имоти е около 70 хиляди лева годишно.

Според плана в инвестиционното намерение по-голямата част от соларния парк трябваше да работи вече, а останалата част да бъде изградена до края на тази година. Въпреки това проектът изглежда замръзнал и не е ясно дали влизането на чуждия инвеститор е променило посоката на действие. Още повече че няма издаден лиценз от КЕВР за производство на електроенергия.

Скоро Доган може да се превърне в най-големия производител на соларна енергия
Снимка: iStock

РИОСВ – Бургас се е произнесло, че няма нужда от екологична оценка за проекта. Оценка по ОВОС се прави само за изграждането на станцията за присъединяване.

Общата площ на осемте имота в Бургаско е над 2000 декара. Ако се реализира инвестицията, тя ще е за поне 180 млн. лв.

В соларните планове на групата на Доган попада и съвсем нов проект от края на миналата година в Казанлък.

Неговият размер е по-скромен – максималната мощност там трябва да е до 50 мегавата. Върху терен 375 декара общински имоти около с. Кънчево. Зелената светлина за проекта е дадена в последния ден на последния състав на общинския съвет преди изборите миналата есен.

Дружеството, което е получило право на ползване за петте поземлени имота, е “Джи Ейч проект”. В него 46% собственост има дуото Кашкина – Карова, а останалият дял е разпределен между Тодор Абаджиев и Христомил Рахманлиев.

Всички проекти, които са свързани с фирми около лидера на ДПС, в момента са на стендбай. Ако бъдат задвижени, могат да променят коренно енергийната картина в България.

Осъдиха ТЕЦ-а на Ахмед Доган за над 36 млн. лв.

Скоро Доган може да се превърне в най-големия производител на соларна енергия

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции