<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=222740" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Ако главният ...

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР?

05 Април 2024
0 655

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР? Живко Коцев оттегли оставката си ден, след като внезапно я подаде. На сайта на ведомството решението му за напускане беше мотивирано с “лични причини”, а в следващите 24 часа той беше неоткриваем, докато не се появи в петък следобед заедно с доскорошния премиер Николай Денков. Двамата дадоха пресконференция и обявиха, че заявлението за напускане на Коцев е било подадено под натиск и не е “личен акт”, а телефонът му е бил временно отнет. Ако това се потвърди, означава, че главният секретар е жертва на престъпление. По думите на Николай Денков е ясно и кои са извършителите: вътрешният министър Калин Стоянов и “високопоставено лице от прокуратурата”, пише в анализ Полина Паунова за Капитал.

Едно към едно

Оттеглям оставката си, провокирана е и подадена под огромен психологически и морален натиск. Виждам какво се случва в системата на МВР. Срещу мен се развива огромна кампания, стои огромна армия, която желае да ме дискредитира като личност и професионалист – мен и моите близки“, каза Коцев.

От думите на Денков се разбра, че Коцев е разказал за оказания му натиск и на президента.

Процедурата по уволнението няма да бъде задвижена, президентът знае. Той е съгласен, че при тези обстоятелства това не е редно“, каза премиерът в оставка.

Оказа се, че всъщност той е подал молба за напускане под натиск – както от страна на министъра на вътрешните работи, така и от страна на много високопоставени лица в прокуратурата“, обясни още Денков.

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР?
Снимка: Благой Кирилов/БТА

По информация на Капитал, потвърдена преди ден от четири независима източника, Коцев е имал две срещи с изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов. Едната на 3 април, в деня, в който в дома и офиса му са направени претърсвания. Другата е била на 4 април, след като оставката беше оповестена рано сутринта. Според информация на БНР в четвъртък Коцев е забелязан в Съдебната палата на етажа на главния прокурор.

Главния секретар беше попитан от журналисти дали по време на въпросните срещи е бил заплашван и дали високопоставеното лице в прокуратурата, за което говори премиерът, е Борислав Сарафов. Той не отрече. Думите му бяха: “Няма да влизам в подробности, но оставката не е мой личен акт“.

Живко Коцев оттегля подадената си оставка (видео)

Кой ще разследва евентуалното престъпление?

Стои въпросът кой ще разследва упражнена принуда спрямо главния секретар на МВР при положение, че обвинените от него и Денков са най-висшите представители на разследващите институции в страната, пише авторът.

За коментар са потърсени пресаташето на вътрешния министър и прокурора Христо Кръстев, който е говорител на Софийска градска прокуратура. И двамата не са отговорили на обажданията, така че засега няма информация дали са предприети спешни мерки за разследване, при положение че главният секретар на МВР и премиерът в оставка съобщават публично за сериозно престъпление.

Изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов също не е вдигнал телефона си.

При това ново развитие на обстоятелствата не е ясно каква ще е професионалната съдба на Калин Стоянов. Часове по-рано номинираният за служебен премиер Димитър Главчев подаде името му за министър на вътрешните работи и в бъдещия служебен кабинет. Като причина Стоянов да запази поста Главчев посочи именно напускането на главния секретар, защото МВР не можело да остане без двамата си ръководители в навечерието на избори.

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР?
Снимка: Благой Кирилов/БТА

Някой е взел телефона на Живко Коцев

Междувременно стана ясно защо Живко Коцев е бил неоткриваем през целия четвъртък.

Според Денков известно време главният секретар е бил без телефон, защото някой му го отнел. Не стана ясно кой и как е отнел устройството. Нито дали това е било със заповед, както и дали е източвана някаква информация от апарата.

Премиерът в оставка дори е пратил писмо до шефа на ДАНС, за да пита къде е Коцев, тъй като за известно време никой не е можел да се свърже с него.

От прокуратурата няма информация Коцев да е бил разпитван, нито пък за претърсвания в дома му. За такива съобщи адвокатката на арестуваната в сряда шефка на агенцията Петя Банкова. Пред БНР юристката коментира, че в неформални разговори служителите на КПКОНПИ са разказали за обиските.

Акцията в агенция “Митници” беше на ДАНС и антикорупционната комисия под ръководството на прокуратурата. Засега оскъдна информация по случая е съобщена само от държавното обвинение. Банкова е обвиняема за участие в престъпна група заедно с още трима души. Мярката ѝ за неотклонение ще се гледа от съда в събота. Каква е връзката на Коцев с нея не е ясно. Няма информация и защо в рамките на тази акция е имало претърсвания в офиса и дома му.

Ако главният прокурор е заплашвал Живко Коцев – това е престъпление, заяви Петков (видео)

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР?
Снимка: Минко Чернев/БТА

Министър на правосъдието, ad hoc прокурор, ВСС

От цялата объркана, частична и неясна информация до момента е известно със сигурност, че по думите на премиера в оставка и на Коцев: вътрешният министър Стоянов и “високопоставено лице в прокуратурата” са принудили главния секретар да напусне.

При така оповестените данни в идните дни би трябвало да се развият няколко паралелни институционални сюжета. На първо място ad hoc прокурорът, назначен специално да разследва престъпления на главния прокурор, следва или да бъде сезиран или да се самосезира. И да установи принуждавал ли е Борислав Сарафов главния секретар на силовото министерство да подаде оставка.

Разследване би следвало да се образува и в държавното обвинение. То би трябвало да провери участието на Калин Стоянов в казуса.

Не на последно място при подобни данни министърът на правосъдието има правомощията да организира дисциплинарно производство във Висшия съдебен съвет срещу и.ф. главен прокурор. Все още действащият правосъден министър Атанас Славов има време до понеделник да стори това. От думите на президента е ясно, че той ще издаде указ за назначаване на служебния кабинет на 8 април. Тогава в длъжност министър на правосъдието ще встъпи Мария Павлова, която е заместник-главен прокурор и приближена на Борислав Сарафов.

Кой ще разследва евентуалното престъпление срещу главния секретар на МВР?

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции