<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=231199" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: България куц...

Евробарометър: Българите са “на кантар” относно приемането на еврото

30 Юни 2024
0 75

Ново проучване на Евробарометър показва, че българите са “на кантар” относно приемането на еврото. Данните показват, че по 49% са “За” и “Против” влизането на валутата, като 2% не могат да преценят.

71% от българите очакват, че страната ни ще приеме еврото в рамките на 5 години. Това е увеличение с 9 процентни пункта спрямо април 2023 г. Показателят е отчетливо по-висок в група от шест държави от ЕС, в които е проведено допитване Евробарометър. Румъния следва с 44% очакващи да са в еврозоната до края на века, а Чехия, Полша, Унгария и Швеция са в пъти назад – в рамките на 24-33%.

Евробарометър: Българите са &#8220;на кантар&#8221; относно приемането на еврото
Източник: Евробарометър

В същото време 65% от българите казват, че страната ни не е готова за еврото. Независимо че управляващи и политици няколко пъти определяха – и променяха – датата това да се случи след не повече от една година.

Запитани какъв ефект ще има замяната на лева с евро за страната, почти половината (общо 49%) от анкетираните отговарят, че той ще е отрицателен. Всеки пети (21%) смята, че последиците ще са много негативни. До 10% е намалял за една година делът на очакващите много положителен ефект. Над една трета (34%) е достигнала групата на смятащите, че ще има по-скоро позитивен ефект. Така общо оптимистите са 44%.

Почти същото е разпределението на отговорите на участниците затова как лично на тях как ще се отрази влизането в еврозоната. До 12% са намалели най-големите оптимисти, 33% са умерени оптимисти. С 4 процентни пункта до 27% са достигнали очакващите по-скоро отрицателни последици, а 20% са убедени ,че ще стане много по-лошо.

България куца по пътя към еврото, докато политиците парадират с евроатлантически ценности

Спрямо април 2023 г. са се увеличили с 2 процентни пункта до 28% искащите еврото да бъде прието в България възможно най-бързо.

Тези българи са точно толкова, колкото и избралите отговора “Никога” (увеличение с 2 п.п.). С един пункт до 30% (най-голямата група) са намалели искащите промяната да стане “след известно време”, а на 13% са намалели (с 2 п.п.) предпочели “Възможно най-късно”.

През май 2024 г. вече почти две трети (64%) в България смятат, че с влизането в еврозоната цените ще се повишат. Само 4% (намаление с 1 п.п.) допускат понижаване на цените. Стабилизиране на цените очакват 26%.

Голяма част от анкетираните българи не вярват, че контрол от институциите или пазарни механизми ще предотвратят злоупотреби с цените. Отговорите на въпроса “Загрижен ли сте за злоупотреби с цените в периода на смяната?” са:

Напълно съгласен 52%
Склонен да се съглася 26%
Склонен да не се съглася 8%
Напълно несъгласен 11%
Не знам 2%

Половината българи продължават да вярват (30% от тях категорично), че с влизането в еврозоната страната им ще изгуби контрол над икономическата си политика.

Над половината (55%) са убедени, че с промяната България ще изгуби част от идентичността си. 40% от тях са напълно съгласни с това твърдение.

Мнозинството анкетирани от страните в ЕС, но извън еврозоната, смятат, че въвеждането на еврото би имало положителни последици за собствената им страна (53%) и за тях лично (56%). Средно 58% от респондентите подкрепят въвеждането на еврото от страната им. Подкрепата е особено изразена в Румъния (77%) и Унгария (76%). Следвана от Швеция (55%), Чехия (49%), България (49%) и Полша (47%). Подкрепата се е увеличила най-много в Чехия – с 6 пункта в сравнение с миналата година.

Евробарометър: Българите са “на кантар” относно приемането на еврото

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции