<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=27919" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

МОСВ: Проектът за управление на НП „Пирин” е в съответствие с изискванията на Комитета на световното наследство на ЮНЕСК

11 Декември 2017
0 184

Британското издание „The Guardian“ публикува текст, озаглавен „Ski resort will devastate Unesco world heritage site in Bulgaria, says WWF“

 

 

Изданието цитира документи, получени от Световния фонд за дивата природа (WWF), според които правителствените планове за разширяване на ски курорта Банско предвиждат прокарването на 333 км писти и 113 км лифтове на територията на българския природен парк Пирин, който е обект от световното природно наследство на ЮНЕСКО с „изключителна универсална ценност“.

 

В публикацията е изложена позицията на Катерина Раковска, Експерт на WWF в България, според която новите документи показват, че правителството е напаснало плановете си, така че точно да покрият зоната в плановете за разширение на „Юлен“ – концесионера на ски зоната. По думите й тези планове ще създадат възможност за отсичането на вековни гори, което ще причини огромни вреди на биоразнообразието. В материала на „The Guardian” е поместено и кратко становище на Мирослав Калугеров – директор на Дирекция „Национална служба за защита на природата“ към Министерството на околната среда и водите. Той отрича готвения нов план за управление да навреди на биоразнообразието в Пирин и определя опасенията за стопански дърводобив като „необосновани и неоснователни“.
 

Във връзка с публикацията на „The Guardian“, Агенция „Фокус“ поиска от Министерство на околната среда и водите, да ни предостави пълния текст на въпросите и отговорите дадени от министерството на британското издание. Въпросите и отговорите на МОСВ публикуваме тук:
 

Въпроси от „The Guardian“:

„От WWF твърдят, че проекта на план за управление на Национален парк „Пирин“ ще позволи голямо увеличение на ски зона Банско, въпреки че властите го отричат – как бихте обяснили това. 
Те също твърдят, че това би имало катастрофално въздействие върху биоразнообразието и горите, което ще доведе до включването на парка в списъка с обекти на ЮНЕСКО в опасност. Какъв е вашият отговор?
Планът залага „консервационни зони“ в парка и на страница 349 предвижда „Добивът на дървесина за нуждите на парка, местното население и малкия бизнес е възможен при одобрен горскостопански план“. Според WWF това би позволило стопански дърводобив в 60 % от територията на парка. Какви са гаранциите, че това няма да се случи? 
Защо стопанският дърводобив и интересите за опазване на парка се смесват в документа?“ 

 

Отговор на МОСВ:

 

Информацията от WWF, на която се позовавате, не кореспондира на фактите и на законодателството. По отношение на проекта на план за управление и твърденията, че с него ще се допусне огромно увеличаване на ски зоната и това ще доведе до катастрофални въздействия върху биоразнообразието и горите, и ще доведе до включване на парка в списъка със обекти на ЮНЕСКО в опасност, имайте предвид следното: 
Проектът на план за управление на Национален парк „Пирин“ е в съответствие с изискванията на Комитета на световното наследство на ЮНЕСКО от 2012 г. да не се допуска строителство на съоръжения за ски спорт или други дейности с подобно въздействие в обекта на световното наследство, извън буферните зони – зки зони Банско и Добринище.

 

Проектът на нов ПУ на НП „Пирин“ отразява изцяло нуждата от запазване на изключителната универсална стойност на обекта на световното наследство, а забраната за развитие на ски спорта в обекта е част от заданието за изготвяне на новия план за управление на Национален парк „Пирин“. Всички указания, дадени от Министерството на околната среда и водите относно преработването на проекта на новия план са дадени именно с цел да бъде осигурено спазването на досегашните решения на Комитета на световното наследство.
Следва да се има предвид, че плана за управление е рамков документ, който определя общата рамка за управление на територията без да одобрява изграждането на каквито и да било съоръжения с конкретни параметри и без да съдържа конкретни инвестиционни предложения. С планът за управление не се прави устройствено планиране и земеползване 
Съгласно Плана за управление на Национален парк „Пирин“ от 2004г. площта на горите в парка е 23 110,3 ха. При направената инвентаризация на горите, дървесният запас е възлизал на 5 629 810 куб.м.

 

Съгласно чл. 21, т.2 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), в националните паркове в България, в т. ч. НП „Пирин”, е забранено осъществяването на производствени дейности, вкл. промишлен дърводобив. 

 

По изключение в тях се допуска осъществяването само на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи.
В тази връзка, дейностите в горите в националните паркове не са свързани с провеждане на промишлен дърводобив, а само с поддържането и подобряването на тяхното състояние, като при осъществяването им се изваждат единствено заболели и наранени единични и групи дървета.
Целта на поддържащите и възстановителни дейности е предприемането на превантивни мерки срещу заболявания и каламитетни нападения от насекомни вредители и поддържането на благоприятно природозащитно състояние на горските екосистеми. При всички видове дейности се оставя санитарен минимум от мъртва дървесина, възлизащ на 10 куб.м. на 1 ха, необходим за нормалното функциониране на екосистемите. Досега се е налагало поддържащи и възстановителни дейности в горите да се провеждат само в около 5 % от горите на територията на националния парк.
Всички дейности в горите на националните паркове, в т.ч. и НП „Пирин” се съгласуват от МОСВ, като контрола по тяхното осъществяване се провежда от Дирекцията на националния парк.

 

Обикновено, дървесината, добита в рамките на поддържащите и възстановителни дейности в горите на територията на НП „Пирин“ се предоставя на местното население като дърва за огрев срещу минимална такса. Горното е своеобразна компенсация към местните хора за наложените им от закона ограничения върху ползването на горите в НП „Пирин“, които в миналото се били и източник за получаване на доходи.
Част от дървесината се използва от Дирекцията на НП “Пирин“ за направа на нови и ремонт на съществуваща посетителска инфраструктура, огради, входни арки и паркова мебел.

 

При разработването на новия план за управление на НП “Пирин“ е направена инвентаризация на горите, при която беше установено, че актуалният им запас e 7 070 290 куб.м на площ от 25 119,3 ха. С инвентаризацията е направен и анализ на здравословното им състояние, което е определено като много добро.

 

Видно от горното е, че провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в националните паркове е допринесло съществено за подобряване на състоянието на горските екосистеми, поради което не се налага промяна на държавната политика по отношение на поддържането им.

 

Както е отбелязано по-горе съгласно националното законодателство „стопански сечи“ с цел добив на дървесина не се прилагат в националните паркове на България. Стопанските сечи в България се прилагат само в горски територии извън резерватите, поддържаните резервати и националните паркове. Те се извършват на основание на изготвени 10 годишни горско – стопански планове, в които за всяка една конкретна горска територия е предвидено провеждането на горско – стопански мероприятия и е определен очаквания добив на дървесина.
В Заданието за разработване на План за управление на НП „Пирин“ за периода 2014-2023 г. от 2012 г., утвърдено от министъра на околната среда и водите на основание чл. 58 (3) от ЗЗТ целенасочено не е поставено изискване за проектиране на сечи, както и няма изискване да бъдат определени количества дървесина, които трябва да бъдат добити през периода на действие на ПУ при провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в горските екосистеми.

 

Проектът на план за управление не предвижда изпълнението на видове сечи и не посочва количества на дървесина, която трябва да бъде добита. Съгласно ЗЗТ и Правилникът за условията и реда за управлението, възлагането на дейностите по поддържане и възстановяване, възлагането на туристически дейности, охраната и контрола в горите, земите и водните площи в защитените територии – изключителна държавна собственост, в горите на националните паркове се допускат само поддържащи и възстановителни дейности на базата на ежегодно проучване на здравословното състояние на горите.

 

Във връзка с гореизложеното твърденията, че плана за управление ще допусне стопански дърводобив в 60 % от парка са неоснователни и необосновани.

 

Обръщаме внимание, че проекта на план за управление е все още в процедура и със сигурност ще претърпи корекции след Висшия експертен екологичен съвет.

В отговор на допълнителни въпроси на „The Guardian“, МОСВ изпраща следните отговори:

Въпрос:

Допълнително строителство, свързано със ски курорта ще бъде допуснато в Банско, и в части на зони над Добринище, Разлог и три по-малки зони на юг. Туристическата зона 7% от парка, а „зоната за хижите, административните центрове за управление и поддръжка на парка и спортни съоръжения“ възлиза на допълнителни 0.5 %. Това би добавило 7.5 % от парка в сравнение с 0.6 % съгласно плана от 2004 г.
Туристическата зона е описана на страница 379, а режимите могат да бъдат намерени на страница 384 в Раздел III от проектоплана.”

Отговор:

 

Съгласно Плана за управление на НП Пирин от 2004г. Туристическата зона се ограничава единствено и само до територии около ски зони Банско и Добринище, с обща площ от около 1078 ха.

 

Старият, но все още действащ план за управление погрешно не идентифицира други територии от Националния парк, в които да се осъществяват туристически дейности и съответно не ги обособява като отделни зони. 
Съвсем логично с проекта на нов план за управление към зона „Туризъм“ се включват допълнителни територии, извън тези на ски зони Банско и Добринище, в които да се осъществява туризъм.

 

Обособяването на по-голяма зона за туризъм не означава, че в нея ще се развиват дейности, свързани с развитие на ски спорт. В новите територии, включени в зона туризъм ще се осъществяват дейности свързани с развитие на масов туризъм, като в тях изрично се забранява развитие на ски спорт и други дейности свързани с подобно развитие в съответствие с Решението на ЮНЕСКО – 36.COM.7b.18/2012.
Решението на ЮНЕСКО, с което не се допуска развитие на ски спорт в обекта, извън ски зоните, изрично е упоменато на стр. 379 при функционалното описание на зона Туризъм (в проекта на нов ПУ), както и в специфичния режим на тази зона, посочен на стр. 384 -III 12 IV – специфични режими на зона туризъм. 

 

Настоящият план за управление въвежда общи режими, валидни за цялата територия на парка, съобразно, които не се допуска развитие на ски спорт и други дейности с подобно въздейстие в обекта, извън буферната зона на обекта на ЮНЕСКО. В тази връзка Решение 36.COM.7b.18/2012 на ЮНЕСКО и произтичащите от него режими са посочени в т. II.16.13 на стр. 383.
Съгласно проекта на ПУ развитие на ски спорт се допуска единствено в буферната зона на обекта на ЮНЕСКО, която се явява Специална буферна зона съобразно новия проект на план за управление на НП Пирин.

Въпрос:
 

"Само за изясняване на твърденията на WWF, ще позволи ли проекта на план за управление (стр. 377) дърводобив (при вече описаните условия) в 58.7% от парка в "зоната на горите, високопланинските, речните и езерните екосистеми".

Отговор:

Проектът на ПУ допуска поддържащи и възстановителни дейности в горите в Зона“Гори, високопланински пасища, реки и езерни екосистеми“. Досега поддържащи и възстановителни дейности са били допустими в целия парк, но са били осъществявани само на 5% от територията му. Поради забраната за изграждане на нови пътища и просеки в проекта на ПУ най –вероятно поддържащи и възстановителни дейности в бъдеще ще бъдат осъществявани в същите 5 %. от територията на парка.

Въпрос:
 

“Как се съвместява настоящата забрана за стопански дърводобив в Пирин с предвиждането на проекта на план за управление за дърводобив за „местния малък бизнес“?
Защо е необходимо да се приема горскостопански план, ако остава забраната за стопански дърводобив?” 

 

Продължете да четете ТУК

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции