<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=27979" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Съд грози за хората, подали "недоказан" сигнал за корупция?

15 Декември 2017
0 2220

Депутати промениха развоя на събитията около гласуването на защитата на подателите на сигнали за корупция от съдебно преследване, предвидена в новия антикорупционен закон. В правна комисия депутатите оформиха финалния вариант, предвиждащ, че подателите на сигнали няма да носят отговорност, ако се окаже, че информацията им е била невярна, днес "Обединени патриоти", БСП и ДПС блокираха гласовете на ГЕРБ и защитата падна. 

 

 

Така управляващите се върнаха в изходна позиция – ще подаде ли някой изобщо сигнал за престъпление, ако знае, че го чака евентуален ответен удар. Още повече, че Комисията няма да работи по анонимни сигнали. На практика лице, подало сигнал, който Комисията не докаже, може да бъде съдено най-малкото за набеждаване.

 

Очаквано това бе един от най-оспорваните текстове в новия закон, по който народните представители се карат още от самото начало. Предложеният днес за гласуване вариант гласеше, че "лице, което е подало сигнал за корупция или за конфликт на интереси на лице, заемащо висша публична длъжност, не може да носи отговорност и да търпи други неблагоприятни последици само на това основание". От ОП настояха целият този текст да отпадне, а от ДПС предложиха компромисен вариант – да се запише, че подателят на сигнала ще носи отговорност, ако се окаже, че сигналът не е имал основание. "Патриотът" Християн Митев до такава степен настояваше за отпадането на защитата на подателя, че дори обяви безпрецедентното: ако предложението на ОП не мине, то националистите ще подкрепят предложението на ДПС.  

 

"Вреди могат да произтекат от недобросъвестното действие на сигналоподателя. Няма пречка той да оповести този сигнал и пред медиите и само с това да навреди на лицето", разви тезата на "патриотите" Митев.

 

Текстът на ОП беше подложен на гласуване и изненадващо мина. Депутатите на ГЕРБ в зала се оказаха едва 40-ина и се въздържаха вместо да гласуват "против".

 

Цялата постановка на дебатите и гласуването изглеждаше странна, особено с отсъствието на част от депутатите от управляващата партия и "въздържанието" при гласуването на останалите. 

 

Докладчикът по закона – шефът на правната комисия Данаил Кирилов, все пак веднага поиска прегласуване с мотива, че това е най-радикалната промяна, която някой предлага в законопроекта. Резултатът се оказа същият. 

 

Това гласуване обаче веднага породи кулоарния слух, че хората на Бойко Борисов са направили реверанс към тези на Валери Симеонов в опит да смекчат гнева на вицепремиера за отлагането на концесията на ски зоната в Банско, пише clubz.bg.

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции