<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=28209" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Банско поднови искането си за застрояване на 8 местности в Пирин

04 Януари 2018
0 1913

Докато цялата власт твърди, че няма да допусне никакво строителство в Пирин извън втори лифт в ски зоната на Банско, местната община е подновила опитите си да узакони застрояване на осем нови селищни образувания. Това става ясно от документ, публикуван във "Фейсбук" от Тома Белев. В него директно е посочено, че застрояването е пряко свързано с развитието на ски зоната.

Става дума за старо намерение на община Банско да вкара в регулация за застрояване местностите "Гуровица", "Свети Иван", "Грамадето", "Кошерината", "Карантията", "Средореко", "Асаница", "Герачени улици". Този план е от 2013 г., но за него не е ставало дума от 2016 г. Сега има прясно становище на екоинспекцията в Благоевград – от 13 декември 2017 г. Според подчинените на Нено Димов в Благоевград планът подлежи на екологична оценка, тъй като има вероятност да окаже "значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, включително птици, предмет на опазване в защитена зона BG0000209 "Пирин". Според Тома Белев става дума за 1330 дка от Пирин, върху които може да "цъфнат" още 40 000 легла. Според самия документ една от целите на този план е "да се постигне регулиране и балансиране на отделните елементи, съществуващи и нови, с цел по-нататъшна урбанизация, съобразена с перспективното развитие на територията на града и ски-зоната с център Банско".

Докато документът циркулираше във "Фейсбук", екоминистърът Нено Димов отговаряше пак там на въпроси на граждани, но не даде ясни и конкретни отговори. Той не изясни например защо държавата не е изискала от "Юлен" да модернизира и разшири капацитета на действащия лифт в Банско, вместо директно да разрешава изграждането на втори. "Не знам дали това е технически възможно и дали концесионерът може да го направи. Въпросът е и кой точно да го изиска", измъкна се Димов.

Министърът не бе убедителен и в старанието си да опровергае природозащитниците какво точно се разрешава в Пирин. Според промените в плана за управление вече се допуска застрояване в зоната за опазване на горските екосистеми и отдих, която е 45% от националния парк. Димов твърди, че в бъдеще в тази зона ще бъдат възможни единствено водохващания за питейни нужди. Според текста това действително е така. В прилежащата към него таблица обаче с промяна на една цифра в същата зона се разрешава "потенциално строителство", без да се уточнява на какво. Според министъра таблицата е "само илюстративна". Не е ясно обаче каква е гаранцията, че промяната няма да бъде употребена буквално.

Министърът продължава упорито да подминава факта, че според Закона за защитените територии в националните паркове се забранява всякакво строителство, а спортни съоръжения могат само да се ремонтират. Той все така повтаря, че за да се правят точни разчети – например за сечта на дървета, в екоминистерството трябва да се появи конкретно инвестиционно намерение и да се види откъде ще минават новият лифт и "съоръженията". Тази седмица обаче се разбра, че идеен проект по въпроса има отдавна, а "Юлен" го показаха чрез "24 часа" и "Труд", след като промените в плана за управление на парка вече бяха факт.

Димов не даде ясен отговор и на въпроса дали "Юлен" незаконно е разширил територията на ски зоната и дали решението на кабинета "Борисов" не узаконява надзветото. През 2013 г. бившият екоминистър Нона Караджова оповести, че "Юлен" е надхвърлил границите на концесионната площ. "Има две комисии в Министерски съвет, които са работили по повод концесията. И двете еднозначно завършват с решение, което не отразява подобна констатация", каза екоминистърът. Той допълни, че "концесионният договор на "Юлен" трябва да бъде прегледан в светлината на новото законодателство".

МОДЕРНИ ВРЕМЕНА

Брифингът на Димов премина при изключителна активност от страна на потребителите във "Фейсбук", които зададоха над 1400 въпроси и коментари. До 16 ч. вчера видеото бе гледано над 13 000 пъти. Споровете за и против бяха разгорещени, като водещият предупреди, че няма да чете питания и мнения, които съдържат "вулгаризми". В дебата активно участваше кметът на Банско и бивш депутат от ГЕРБ Георги Икономов. Включи се и зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев и лидер на младежката организация на ГЕРБ, който поздрави МОСВ "за активните позиции и категорична готовност да достигнат до целесъобразно решение".

 

Източник: Segabg.com

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции