<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=29550" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

ЧЕЗ шокира с искане на драстично поскъпване на тока

12 Април 2018
0 3081

ЧЕЗ поиска изненадващо високо поскъпване на тока от 1 юли. Дружеството, около чиято продажба се вихри скандал вече втори месец, настоява нощната тарифа да поскъпне с 51%, а дневната да бъде увеличена с 5%.

 

От ЧЕЗ искат и значително увеличение на цените за достъп и пренос – съответно с 35 и 34%. Тези добавки формират около 1/4 от стойността на фактурата. В случай че заявлението на ЧЕЗ бъде прието, живеещите в Западна България ще плащат дневната енергия по 0.138 лв. на киловатчас без ДДС при сегашни 0.132 лв. При нощната енергия скокът е от 0.05696 лв. на 0.08603 лв. без добавките.
 

За сравнение – останалите две енергоразпределителни предприятия – ЕВН и "Енерго -Про", искат далеч по-ниско увеличение. ЕВН настоява за повишение от 6.9% на дневната тарифа с 5.4% на нощната. Увеличение с около 5.5% искат и от "Енерго-Про".
 

Данните за предложението на ЧЕЗ станаха ясни от писмо на председателя на КЕВР Иван Иванов, изпратено до лидера на БСП Корнелия Нинова по искане на левицата. Те бяха потвърдени от КЕВР, а чешката компания даде доста мъгляво обяснение за исканото драстично увеличение. 
 

След публикуването на писмото на КЕВР от ЧЕЗ уточниха, че поисканото средно увеличение всъщност е 16.28%. Към момента крайният снабдител на ЧЕЗ – ЧЕЗ Електро, продавал за битовите клиенти енергия по нощна тарифа под себестойност, т.е. цената, по която купува енергията от НЕК, е 107.71 лв./мегаватчас, а я доставя на битовите си клиенти за 56.96 лв./мегаватчас. "Поради това предлагаме изравняване на нощните тарифи за стопанските и битовите клиенти", заявиха от компанията. И изтъкнаха, че към момента делът на ЧЕЗ в крайната цена на тока за бита е 8.39%, т.е. на всеки 100 лв. в ЧЕЗ оставали 8 лв. и 39 ст. Останалите 91.61%, или 91 лв. и 61 ст., отивали за производството (НЕК), преноса (ЕСО), данъци и други налози.

Председателят на КЕВР Иван Иванов и вчера коментира, че всички ЕРП-та искат повишение, но това няма да стане, защото регулаторът ще признае само "абсолютно необходими" разходи. "Няма да допуснем никакво значително увеличение", категоричен беше Иванов.
 

По закон срокът, в който дружествата трябва да подадат заявления в КЕВР за цените от 1 юли, изтича в края на март. Това съвпадна със скандала около продажбата на българските активи на ЧЕЗ на българската "Инерком", собственост на Гинка Върбакова. От компанията твърдят, че исканото увеличение няма връзка със сделката. БСП обаче веднага обвърза двете неща, пише segabg.com.

"Смяната на собствеността на ЧЕЗ в България няма да промени цената на електрическата енергия, защото тя се определя от КЕВР, а не от ЕРП-тата", коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова. 

"Ако преговорите с "Инерком България" се провалят, наред идва вторият участник в процедурата за продажбата на активите на CEZ Group в България – индийско-българския консорциум между "Фючър Енерджи" и India Power, пише чешкото издание Lidovky. То цитира свои източници, според които офертите на "Инерком" и "Фючър Енерджи" са били близки. Консорциумът е предложил 355 млн. евро, но срокът за изплащане е бил пет години, което според консултантите на CEZ ще свали цената на активите до 317-333 млн. евро. В същото време офертата на "Инерком" е на стойност от 342 млн. евро, като сумата ще бъде платена по-бързо, което в крайна сметка е натежало при избора. Освен това в края на 2017 г. "Фючър Енерджи" фалира. Изненадващо обаче един от участниците в преговорния екип на CEZ Group – Томаш Плескач, е коментирал за изданието, че ако преговорите с българската компания се провалят, на дневен ред идва индийската оферта, но без българския партньор от "Фючър Енерджи".

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции