<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=29668" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Гледам и не в...

Цацаров се ядоса на Екатерина Захариева заради забележката и за ареста на кмета на "Младост"

19 Април 2018
0 8281

Позиция на целия кабинет ли е твърдението, че при ареста на кметицата на "Младост" са прехвърлени границите. Това попита главният прокурор Сотир Цацаров в телефонно интервю за Агенция "Фокус" от Рим, където е на работно посещение. Повод за твоа е изказването на вицепремиера по съдебната реформа Екатерина Захариева за ареста на кметицата на столичния район "Младост", че "малко се премина границата." 

 

"Всеки има право на позиция, както и на това да я изрази открито. Смущаващото в случая е, че думите – а точните думи бяха „прехвърлиха се границите“ – са изречени не от кой да е, а от вицепремиера, отговорен за съдебната реформа, и не къде да е, а на официален брифинг в Министерския съвет, непосредствено след приключване на редовното заседание на правителството.

 

Въпросът е какво послание, какъв сигнал излъчват тези думи към Специализираната прокуратура и особено към новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията, при положение, че в случая става дума за първото им общо разследване за тежко корупционно престъпление. Въпросът е доколко това послание кореспондира широко прокламираните и от самата министър Захариева антикорупционни политики на правителството. Най-после въпросът е дали твърдението, че още първите успешни съвместни действия на прокуратурата и комисията са прехвърлили границата е позиция на целия кабинет, която неговият вицепремиер огласява на глас.

 

Ако посланието, отправено към нас, е, че има граница, която ние не трябва да преминаваме, за мен очевидно има пълно разминаване между официалните декларации за борба с корупцията и действителните очаквания, които изпълнителната власт има", коментира Цацаров.

Главният прокурор заяви, че няма представа за какъв анализ говори министър Захариева, когато заявява, че по случая ще се извърши анализ. "Няма как обаче тя или който и да е друг представител на изпълнителната власт да има участие в анализа на доказателствата по това дело, което по закон е правомощие само на наблюдаващите прокурори и на разследващите органи. Иначе досега на анализи, планове и пътни карти сме се нагледали достатъчно. Отдавна вече е време за действие", добави той. 

Днес или утре съдът ще решава дали арестувания кмет на столичния жк "Младост" Десислава Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и бившият кмет на района от ГЕРБ Петко Дюлгеров ще останат в ареста, съобщи Нова ТВ.

Работното обвинение е за подкуп в особено големи размери, но разследващите не изключват да има и нови обвинения – за организиране престъпна група и пране на пари.

Според прокуратурата подкупът е поискан от строителен инвеститор, който имал разрешения да вдига сгради на общо четири терена. Още от юни м.г. Иванчева била задължена да финализира разрешителната процедура с издаване на формално съобщение за една от бъдещите сгради до всички заинтересовани. Тя обаче не го направила и забавила преписката. Затова инвеститорът се оплакал на Столичния общински съвет и главния архитект Здравко Здравков. 

След това посредници се свързали с бизнесмена, обяснили му, че Иванчева е много ядосана от действията му и преписката щяла още да се забави. После му било заявено, че трябва да си плати по 20 евро на кв. м, за да се решат проблемите. Първоначално сумата била 500 хил. евро (според Гешев), 1.1 млн. евро (според Георгиев), но след "преговори" била намалена наполовина. "Фиксираните" 20 евро останали само за първата сграда, а за останалите три била направена отстъпка заради "количество", обясниха от прокуратурата. Ставало дума за постройки с обща разгърната площ над 49 хил. кв. м. 

Рръководителят на специализираната прокуратура Иван Гешев разясни днес по БНТ: Посредникът по получаване на подкупа е направил самопризнания. Трябвало е да се извърши процедура по изменение на работен устройствен план, което е работа на местната администрация и отнема две седмици максимум. Това не е направено повече от година и инвеститорът е подал жалба към общинските съветници, не са предприети мерки от община Младост. Преговорите за подкупа са продължили над 3 месеца. 

Той бе категоричен, че се изключва версията за подхвърляне на парите в колата на кметицата.

„Парите за подкупа са дадени на посредника, завити в лист хартия, а той ги прибрал в чантата си. Това се е случило в заведение”, обясни Гешев. След това посредникът – бившият кмет на „Младост” Петко Дюлгеров, се срещнал с Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова в друго заведение. Част от парите били прехвърлени в чантата на Петрова. Някои от банкнотите обаче са пипани и от Иванчева. Целият този процес е контролиран със специални разузнавателни средства, обясни Гешев. Във въпросното заведение имало и охранителни камери, записите от които вече са иззети.

Той бе категоричен, че по случая има записи, представляващи „всичко, за което един прокурор може да мечтае”.

 

Източник: Segabg.com

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции