<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=30514" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Северна Македония ще е новото име на Македония?

12 Юни 2018
0 4890

Премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев са се договорили за новото име на Македония и до края на седмицата трябва да подпишат договор, с който официално да решат продължилия десетилетия спор. Според гръцките и македонските медии името е Северна Македония, но около решението все още има много неизвестни.

 

 

Според наличната досега информация е възможно споразумението да бъде подписано още тази събота в Преспа. "Днес скопският проблем приключи", "Северна Македония е договореното име", пишат гръцки медии, цитирани от БГНЕС. Гръцкият външен министър Никос Коциас каза, че все още има да се доуточняват детайли. Според кореспондента на МИА в Атина, след като бъде договорено окончателно споразумението, гръцкият министър-председател се очаква да информира първо президента на страната, а след това и лидерите на политическите партии.

 

Управляващите и в двете страни обаче са изправени пред вътрешни пречки да решат спора. Опозицията в Гърция не приема включването на думата "Македония" под каквато и да било форма в новото има и готви масови протести. Подобни демонстрации се проведоха и в Скопие. Според опозиционната ВМРО – ДПМНЕ правителството на премиера Зоран Заев е некомпетентно, съсипало е икономиката, понижило е заплатите и пенсиите и е навредило на националните интереси, преговаряйки с Гърция за възможно ново име на страната.

 

Лидерът на гръцката опозиционна партия "Нова демокрация“ Йоргос Кумуцакос каза, че ще поиска изслушване в парламента преди да се подпише договорът. Кумуцакос каза, че преди Преспа и преди каквото и да било решение или споразумение, е необходимо да се информират и парламентът, и гражданите. "Ципрас не е политически легитимен да задължи страната. Искаме спешно дебат в парламента, за да може гръцкият народ да разбере, преди да се обвърже, какво съдържа договора“, каза Кумуцакос. Ципрас не управлява с мнозинство, а коалиционният му партньор – националистическата партия "Независими гърци" (АНЕЛ) на министъра на отбраната Панос Каменос е срещу име с термина "Македония". Македонският президент Георге Иванов също даде индикации, че може да не подпише договора, а опозиционната ВМРО – ДПМНЕ организира протести.

 

"Президентът смята, че е несериозно и безотговорно въпросът за името, който е изключително важен за всички граждани на Република Македония, и наложените относно това технически изисквания, да се решават по телефона и чрез лично споразумение между премиерите на двете държави", заявиха от кабинета на Георге Иванов. Според информация на македонски медии Скопие се е съгласило и на конституционни поправки, с които се отказва да защитава македонските малцинства в други държави. Атина вижда в този текст възможност за намеса във вътрешните ѝ работи.

 

Двете страни спорят от 25 години за името "Македония", което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област. Македония обаче показа, че е готова на отстъпки и бърза да реши спора, тъй като се надява в края на юни да получи покана за начало на преговорите за влизане в Европейския съюз.

 

Източик: Мediapool.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции